شمار جان‌باختگان زلزله ترکیه و سوریه به بیش از 13,000 تن افزایش یافت

کمیسیون اروپا اعلام کرد کنفرانس کشورهای کمک‌کننده به آسیب‌دیدگان زلزله ترکیه و سوریه برگزار می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنا بر تازه‌ترین آمارهای اعلام شده در شامگاه چهارشنبه 19 بهمن، از سوی مقامات رسمی و بیمارستانی، شمار جان‌باختگان زلزله بزرگ 7.8 ریشتری ترکیه و سوریه از 13 هزار کشته فراتر رفت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه طی بازدید از استان زلزله‌زده هاتای در اظهاراتی تعداد کشته‌شدگان در ترکیه را 9,057 تن و شمار مجروحان را نزدیک به 53,000 نفر اعلام کرد.

از سوریه نیز شمار جان‌باختگان زلزله 3,300 نفر گزارش شده است.

رژیم دمشق نیز اعلام کرد که لبنان برای گشودن فرودگاه‌ها و بنادر این کشور برای دریافت کمک‌های بشردوستانه ارسالی به زلزله‌زدگان سوریه اعلام آمادگی کرده است.

در حالی که اردوغان از رسیدن کمک‌های انسان‌دوستانه از 60 کشور جهان به کشورش خبر داده، کمیسیون اروپا نیز اعلام کرد که کنفرانس کشورهای کمک‌کننده به آسیب‌دیدگان زلزله ترکیه و سوریه برگزار می‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین ضمن اذعان به برخی ناهماهنگی‌ها در تعامل با فاجعه زلزله در ترکیه و سوریه، از استان هاتای در مرز با سوریه که بیش‌ترین آسیب‌ها را متحمل شده، گفت «بالطبع یک سری ناهماهنگی هست و آمادگی کامل برای رویایی با چنین فاجعه بزرگی ناممکن است».

اردوغان ضمن محکوم کردن برخی انتقادهای مطرح شده علیه عملکرد دولت پس از وقوع زلزله خطاب به خبرنگاران گفت«اکنون وقت اتحاد و همبستگی است، در چنین وضعیتی کسانی که با انگیزه‌ سیاسی به‌دنبال هجمه‌های منفی هستند را برنمی‌تابم».

رئیس جمهوری ترکیه با بیان این‌که آمادگی کامل برای مقابله با چنین فاجعه‌ای ناممکن است متعهد شد که دولت او روند رسیدگی به اوضاع زلزله‌زدگان و عملیات آواربرداری و ساخت‌وساز مسکن را تسریع خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید