همايش «لیپ 23» در ریاض؛ سرمایه‌گذاری 9 میلیارد دلاری شرکت‌های دیجیتال در سعودی

شرکت مایکروسافت با سرمایه گذاری 2.1 میلیارد دلار از جمله سرمایه‌گذاران بزرگ جهانی در سعودی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کنفرانس بزرگ «لیپ 23»، با سرمایه گذاری بیش از 9 میلیارد دلار، دوشنبه 17 بهمن در ریاض برگزار شد.

کنفرانس «لیپ 23» اعلام کرد که این سمینار با هدف حمایت از فناوری‌های آینده، کارآفرینی دیجیتال و استارت‌آپ‌های فناوری برگزار شده تا جایگاه سعودی را به عنوان بزرگترین اقتصاد دیجیتال در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا ارتقا دهد.

عبدالله بن عامر السواحه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پادشاهی عربی سعودی روز گذشته در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس گفت که فعالیت‌های این کنفرانس تا روز پنج‌شنبه آینده ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری سعودی «واس»، عبدالله السواحه تأکید کرد، سرمایه‌گذاری 2.1 میلیارد دلاری مایکروسافت و به عنوان بزرگترین شرکت جهانی دیجیتال و سرمایه‌گذاری 1.5 میلیارد دلاری «اوراکل» از جمله این سرمایگذاری بزرگ در سعودی است.

سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ و معروف

علاوه بر شرکت‌های «مایکروسافت» و «اوراکل»، شرکت «هواوی» (HUAWEI) نیز با ارائه خدمات دیجیتالی به ارزش 400 میلیون دلار از طریق ایجاد یک منطقه سامانه‌ای جدید دیجیتالی برای خدمات «Zoom» با مشارکت آرامکو با سرمایه گذاری بالغ بر 434 میلیون دلار در پادشاهی عربی سعودی، فعالیت خود را آغاز کرده است.

در این همایش علاوه بر «مایکروسافت»، «اوراکل»، «هواوی» و «آرامکو»، شرکت‌های دیگری با سرمایه گذاری جهانی و محلی بالغ بر 4.5 میلیارد دلاری در زمینه‌های مختلف در سعودی فعالیت خواهند کرد.

السواحه تاکید کرد که این بسته‌های سرمایه‌گذاری عظیم این پروژه با حمایت شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد و رئیس شورای وزیران برای توانمندسازی بخش فناوری که یکی از بخش های امیدوارکننده‌ در زمینه بهره مندی از افق‌های باز و زمینه‌های کیفی در اشکال مختلف اقتصاد دیجیتال و اینترنت اشیا، فناوری‌های زیستی و بهداشتی، علوم کمی، فضا و ماهواره، فناوری‌های مالی و منابع باز است، راه اندازی شده است.

حمایت ولی‌عهد سعودی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سعودی افزود: «میزبانی کنفرانس لیپ 23 توسط سعودی تأییدی بر حمایت و پشتیبانی بزرگی که بخش «تحول دیجیتال و فنی» از ولی‌عهد این کشور برخوردار است.»

او گفت حمایت‌های ولی‌عهد برای حرکت این کشور همزمان با تحولات و تغییرات سریع جهانی و به منظور دستیابی به اهداف چشم انداز سعودی 2030 در بخش‌های فناوری‌های آینده صورت می‌گیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سخنان افتتاحیه خود گفت که کنفرانس «لیپ 23» اکنون به یک گردهمایی سالانه تبدیل شده است که مهمترین متخصصان بین‌المللی فناوری را گرد هم می آورد و پیش بینی می شود تعداد شرکت کنندگان به بیش از 250 هزار نفر از علاقه‌مندان، تکنسین‌ها، مهندسان امور دیجیتال برسد. بسیاری از این افراد که از سراسر جهان در همایش سال گذشته نیز شرکت کردند، یک جنبش جهانی در زمینه فناوری ایجاد کردند.

او تاکید کرد که امسال این حرکت نیز ادامه دارد و سعودی به عنوان کشوری پیشتاز برای بزرگترین بازار فناوری منطقه با بیش از 42 میلیارد دلار به یک پلت‌فرم ایده آل برای دستیابی به بازار در خاورمیانه و شمال آفریقا تبدیل شده است.

مشاركت گسترده زنان سعودی

السواحه افزود: «سعودی علاوه بر پیشتازی در نیروی انسانی فنی با بیش از 340 هزار نیروی کار، شاهد پیشرفت استثنایی در مشارکت زنان در بخش ICT نیز هستیم که اکنون به 32.5 درصد رسیده است که بالاتر از میانگین مشارکت زنان در اتحادیه اروپا و «سیلیکون ولی» در فرانسیسکو آمریکا که به عنوان بزرگترین موفقیت در توانمندسازی زنان بوده، است».

اولین روز همایش «لیپ23» شامل؛ افتتاح شرکت «متا» (Meta) اولین آکادمی متاورس در خاورمیانه و شمال آفریقا که دفتر مرکزی آن در سعودی مستقر است، راه‌اندازی آزمایشگاه WEO Technology و Camel، اپلیکیشن «Hektar»، که یک پلتفرم رسانه اجتماعی چند محتوایی و راه‌اندازی «منا کامینیکیشن» (MENA Communication ) و «stc» برنامه «Beem» که یک برنامه پیام‌رسانی فوری، تماس‌های ویدیویی و صوتی با کیفیت بالا و ویژگی‌های تجاری است، شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید