اردوغان تازه‌ترین آمار قربانیان زلزله ترکیه را 3549 جان‌باخته و 22168 مجروح اعلام کرد

دیدبان حقوق بشر سوریه جدیدترین آمار جان‌باختگان زلزله در سوریه را 1970 نفر گزارش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه زلزله 7.9 ریشتری در این کشور را یکی از فاجعه‌های بزرگ توصیف و تازه‌ترین آمار قربانیان زلزله‌زده را 3549 جان‌باخته و 22168 مجروح اعلام کرد.

اردوغان سه‌شنبه 18 بهمن طی سخنرانی خود اعلام کرد که ویرانی‌های گسترده در مناطق زلزله‌زده باعث متوقف یا کند شدن عملیات امداد و نجات شده است. او نیز به احداث 54 هزار سایت پناهگاهی در مناطق زلزله‌زده اشاره کرد.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین از اختصاص بیش از 5 میلیارد دلار اعتبار مالی برای عملیات نجات زلزله‌زدگان و زیرآوارماندگان خبر داده و تاکید کرد که نیروهای مختلف امنیتی و نظامی کشورش در روند امداد و نجات مشارکت می‌کنند.

10 شهر فاجعه‌زده در ترکیه

او همچنین توضیح داد که یگان‌های پهپادی کشورش در عملیات نجات مشارکت دارند و از همه کشورها خواست صرف‌نظر از اوضاع و ملاحظات سیاسی به ترکیه کمک‌رسانی کنند.

اردوغان 10 شهر آسیب‌دیده از زلزله در ترکیه را مناطق فاجعه‌زده اعلام کرد و بنا به دستور او ضمن اعلام یک هفته عزای عمومی به‌یاد قربانیان زلزله در ترکیه، پرچم‌های این کشور تا روز 12 فوریه جاری به حالت نیم‌افراشته درآمده و وضعیت فوق‌العاده در مناطق آسیب‌دیده از زلزله تا سه ماه تمدید شد.

او گفت که 70 کشور جهان آمادگی خود را به ترکیه برای جستجو و نجات پس از وقوع زلزله، اعلام کردند.

اردوغان همچنین تاکید کرد کسانی که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اخبار کذب منتشر می‌کنند، تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده شمار قربانیان زمین‌لرزه 7.9 ریشتری و پس‌لرزه‌های شدید آن در ترکیه و سوریه به بیش از 5500 نفر رسیده است.

پیش‌تر در این‌باره «سازمان جهانی بهداشت» هشدار داده بود که تعداد قربانیان زلزله در جنوب شرق ترکیه و شمال سوریه، ممکن است تا 8 برابر افزایش یابد.

فواد اوکتای، معاون رئیس جمهوری ترکیه نیز اعلام کرد که از روز گذشته تاکنون 312 پس‌لرزه در ترکیه ثبت شده است.

اداره حوادث غیرمترقبه ترکیه صبح سه‌شنبه اعلام کرد که علاوه بر تخریب زیرساخت‌های شهری از قبیل شبکه‌های آب‌رسانی، برق‌رسانی، گازرسانی و راه‌های ارتباطی، نزدیک به 6 هزار بنا و ساختمان کاملاً منهدم شده و بیش از 11 هزار ساختمان دیگر هم آسیب جدی دیده‌اند و در معرض ریزش‌ هستند.

از طرفی بارش برف و سرمای شدید هوا، شرایط را برای امدادگران و زیرآوارماندگان بسیار دشوار کرده است.

از سویی خبرگزاری «آناتولی» از بالا آمدن سطح آب دریای مدیترانه در مناطق ساحلی استان هاتای در پی وقوع زلزله 7.9 ریشتری روز دوشنبه ترکیه و ورود آب دریا به خیابان‌های شهرهای ساحلی این استان در جنوب این کشور خبر داد.

در حالی که تلاش‌های مردمی و گروه‌های نجات و امدادرسانی در سرمای شدید و بدون در دست داشتن امکانات لازم برای بیرون آوردن زیرآوار‌ماندگان سوری ادامه دارد، دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش‌‌ کرد که شمار قربانیان زلزله در این کشور به 1970 جان‌باخته افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید