دیدبان حقوق بشر سوریه از افزایش شمار قربانیان زمین‌لرزه به 720 نفر خبر داد

اتحادیه اروپا برای عملیات امداد و نجات و کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان در کشورهای ترکیه و سوریه اعلام آمادگی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه، دوشنبه 17 بهمن در گفت‌و گو با «العربیه» از افزایش شمار قربانیان زلزله به 720 نفر خبر داد.

طبق این گزارش ساختمان‌های 58 روستا و شهرک در سوریه به طور کامل و جزئی فرو ریختند.

بیشتر مناطق آسیب دیده در مناطق شمال غربی سوریه از جمله لاذقیه، حماه و حلب، مرعیه، الباب، اعزاز، جندیرس، سرمده، معرات مصرین، دارکوش، حرم، ازمارین، زردانا، سلقین، رام حمدان و جسر الشغور که جزء مناطق تحت کنترل رژیم سوریه هستند. همچنین به مناطق شمال غرب سوریه نیز خسارت‌هایی وارد شده است.

این در حالی است که تیم‌های نجات همچنان در حال جستجوی افرادی هستند که زیر آوار ساختمان‌های تخریب شده گیر افتاده‌اند.

دیدبان حقوق بشر همچنین با اشاره به کمبود و ضعف تیم‌های امداد و نجات سوریه، از طرف‌های بین‌المللی خواست تا برای نجات و کمک به مجروحان و آسیب دیدگان این فاجعه انسانی فورا مداخله کنند.

دیدبان حقوق بشر افزود که حدود 2 هزار نفر در مناطق آسیب دیده در شمال غرب سوریه مفقود یا مجروح شده‌اند.

از سویی، سخنگوی وزارت بهداشت سوریه بامداد دوشنبه گفت که بیشترین قربانیان و جراحات در استان‌های لاذقیه، حلب، حماه و طرطوس ثبت شده است.

خبرگزاری دولتی سوریه «سانا» نیز اعلام کرد که وزارت دفاع تمامی واحدها، تشکل‌ها و نهادهای خود را در تمامی استانداری‌های کشور برای کمک رسانی فوری به مردم زلزله زده، جستجوی افراد زیر آوار و رفع عواقب ویرانی‌ها بسیج کرده است.

دفاع مدنی سوریه که در مناطق تحت کنترل مخالفان سوری فعالیت می کند، دوشنبه اعلام کرد که زمین لرزه شدیدی که ترکیه و شمال سوریه را لرزاند، ده‌ها قربانی و شماری زیر آوار ساختمان‌های فروریخته در شمال غرب این کشور برجای گذاشت.

دفاع مدنی موسوم به کلاه سفیدها در پستی در حساب توییتر خود افزود که این گروه به صورت داوطلبانه برای نجات بازماندگان تلاش می کند.

سحرگاه امروز زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 7.9 به مقیاس ریشتر جنوب ترکیه و بخش‌هایی از سوریه را به لرزه درآورد.

این زمین لرزه در مرز ترکیه و سوریه و در 26 کیلومتری شمال شرق «غازی عینتاب» رخ داده است اما به گفته مراکز زلزله‌نگاری شدت آن آنچنان بالا بوده که در کشورهای ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین، عراق، اردن، مصر، وسعودی و بخش‌های از یونان، قبرس و ارمنستان نیز احساس و ثبت شده است.

طبق این گزارش این زمین لرزه، که به فرو ریختن ساختمان‌های زیادی منجر شد، ده‌ها کشته و زخمی در ترکیه و سوریه برجای گذاشته و شماری نیز زیر آوارها باقی مانده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید