تناقض‌گویی رژیم دمشق و اسرائیل درباره کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان سوریه‌

اتحادیه عرب از جامعه بین‌المللی خواست «به‌دور از هر گونه سیاسی‌کاری» به مناطق فاجعه‌زده در اثر زلزله در سوریه کمک و امدادرسانی شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اعلام کرد که از طریق کانال‌های دیپلماتیک با درخواست سوریه برای ارسال کمک به این کشور در پی وقوع زمین‌لرزه مهیب در ترکیه و سوریه موافقت کرده است.

نتانیاهو دوشنبه 17 بهمن، برابر نمایندگان حزب «لیکود» گفت که اسرائیل «از طریق یک منبع دیپلماتیک، درخواستی برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به سوریه دریافت کرد و من با آن موافقت کردم». او افزود: «به زودی کمک‌ها ارسال خواهند شد».

دفتر نتانیاهو از ارائه جزئیات بیشتر در مورد این «منبع دیپلماتیک» که درخواست سوریه را منتقل کرده، خودداری کرد.

در واکنش به این اظهارات نتانیاهو یک منبع رسمی سوری اما در اظهار نظری رسانه‌ای، ادعاهای مقامات اسرائیلی در مورد درخواست سوریه از کشور اسرائیل برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان سوری را تکذیب کرد.

این مسئول سوری با بیان این که هر آنچه در رسانه‌های دشمن نشر می‌شود، چیزی بیش از یک کارزار تبلیغاتی برای نتانیاهو نیست، افزود: «چگونه سوریه می‌تواند از کیانی که طی دهه‌ها و سال‌های گذشته، سوری‌ها را کشته و در کشتار آنها مشارکت داشته است، در خواست کمک کند؟»

سوریه دوشنبه در پی زلزله ویرانگری که مرکز آن در ترکیه قرار داشت و هزاران کشته و زخمی برجای گذاشت، از جامعه بین‌المللی درخواست کرد که به دمشق «دست یاری» داده و از آن حمایت کنند.

فیصل مقداد وزارت امور خارجه رژیم سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «سوریه از کشورهای عضو سازمان ملل، دبیرخانه کل سازمان، نهادها و صندوق‌های ذی‌ربط، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و سایر شرکای اقدامات بشردوستانه از جمله سازمان‌های بین‌المللی، دولتی و غیردولتی، می‌خواهد تا دست یاری به طرف سوریه دراز کرده و از تلاش‌های دولت سوریه در مواجهه با فاجعه زلزله ویرانگر، حمایت کنند».

وزیر امور خارجه سوریه در دیدار امروز خود با نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی فعال در دمشق، آمادگی کشورش را برای ارائه تمامی امکانات مورد نیاز سازمان‌های بین‌المللی، به منظور ارائه کمک‌های بشردوستانه و نیازهای ضروری، اعلام کرد.

شایان توجه است که سوریه و اسرائیل در حالت دشمنی با هم هستند و مناسبات رسمی میان آنها وجود ندارد.

این در حالی است که تیمی از امدادگران متخصص اسرائیلی، دوشنبه عازم ترکیه شدند و تیم دیگری نیز سه‌شنبه برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به این کشور اعزام خواهد شد.

از سویی اتحادیه عرب از جامعه بین‌المللی خواست «به‌دور از هر گونه سیاسی‌کاری» به مناطق فاجعه‌زده در اثر زلزله در سوریه کمک و امدادرسانی شود.

اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که نمایندگی آن در دمشق باز است و این اتحادیه از بیروت به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد و از طریق سازمان‌های امدادرسان و سازمان ملل متحد به زلزله‌زدگان سوریه کمک‌رسانی می‌کند.

در اثر وقوع زلزله 7.9 ریشتری ترکیه بنا بر تازه‌ترین آمارها بیش از 1083 نفر در مناطق تحت کنترل اپوزیسیون و رژیم سوریه کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید