ائتلاف بین‌المللی: نیروهای سوریه دمکراتیک 210 عضو «داعش» را در رقه دستگیر کردند

نیروهای دموکراتیک سوریه و نیروهای امنیتی کُرد (آسایش)، با حمایت ائتلاف بین‌المللی به رهبری واشینگتن، عملیات امنیتی را با مشارکت 5000 نظامی برای پاکسازی مناطق رقه و پیرامون آن از حضور داعش آغاز کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با گروه «داعش» اعلام کرد که نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» طی عملیات چند روزه در شهر رقه و مناطق پیرامون آن در شمال سوریه، 210 عضو گروه «داعش» را دستگیر کردند.

ائتلاف، شنبه 15 بهمن در بیانیه‌ای افزود که این عملیات، توانمندی «داعش» برای انجام عملیات‌های بعدی را به‌شدت مختل کرده و طی آن، مقادیری سلاح و اسناد، کشف و ضبط شد.

در ادامه این بیانیه آمده است که نیروهای «قسد» شهر رقه و اطراف آن را از عوامل داعشی، «پاکسازی» کردند که بیانگر هم‌پیمانی آنها با ائتلاف در راستای ریشه‌کن‌کردن این گروه از سطح منطقه است.

کارزار امنیتی

نیروهای «قسد»، کارزاری امنیتی خود را علیه حضور اعضای داعش در شهر رقه آغاز کردند که در سال 2017 از «داعش» پس گرفته شده بود.

«قسد» در پایان سال گذشته، اعلام کرد که حمله به مقر خود شامل یک زندان حاوی صدها عضو «داعش» در شهر رقه در شمال کشور را خنثی کرده است.

داعش ضمن پذیرش مسئولیت حمله 25 دسامبر که به کشته‌شدن شش نفر از نیروهای کُرد انجامید، اعلام کرد که دو نفر از اعضای آن این حمله را انجام دادند و یکی از آنها موفق به فرار شد.

شهر رقه از زمان اعلام موجودیت «دولت اسلامی عراق و شام»، (داعش) و تسلط آن بر مناطق گسترده، اصلی‌ترین کانون این گروه در سوریه بود و جنایات و اعدام‌های وحشیانه در آنجا انجام شد اما در پی نبردهای سنگین علیه داعش، نیروهای «قسد» با حمایت آمریکا موفق شدند این گروه را در اکتبر 2017 از رقه بیرون کنند.

هسته‌های خفته داعش

با این حال، گروه «داعش» همچنان از طریق هسته‌های خفته خود با پذیرش مسئولیت حملات جسته و گریخته و رخنه دو نفر از عواملش به شهر رقه، بار دیگر باعث ایجاد نگرانی در میان اهالی این شهر شده است.

در پی این حمله، شورای مدنی رقه، تابع اداره خودمختار کُردستان سوریه، وضعیت فوق‌العاده و منع رفت و آمد را در این شهر اعلام کرد.

نیروهای دموکراتیک سوریه و نیروهای امنیتی کُرد (آسایش)، با حمایت ائتلاف بین‌المللی به رهبری واشینگتن، کارزاری امنیتی را با مشارکت 5000 نیروی نظامی برای پاکسازی اعضای داعش از حضور در منطقه آغاز کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید