پرویز مشرف رئیس جمهوری پیشین پاکستان درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های محلی پاکستان، یکشنبه 16 بهمن خبر دادند که پرویز مشرف، رئیس جمهوری پیشین پاکستان پس از مدت‌ها بیماری در بیمارستانی در دبی درگذشت.

همزمان سخنگوی سفارت پاکستان در امارات متحده عربی مرگ پرویز مشرف را تایید کرد.

دفتر رسانه‌ای ارتش پاکستان در بیانیه‌ای کوتاه در سوگ مشرف نوشته است که رهبران ارشد نظامی «درگذشت ژنرال پرویز مشرف را عمیقاً تسلیت می‌گویند».

مشرف یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های سیاسی پاکستان است و با کودتای نظامی علیه نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین پاکستان در اکتبر 1999 به قدرت رسید و در ژوئن 2001 خود را رئیس‌جمهوری پاکستان معرفی کرد.

ژنرال پرویز مشرف پس از حملات 11 سپتامبر 2001 به یکی از مهمترین متحدان ایالات متحده در زمینه جنگ با تروریسم تبدیل شد و از سه سوءقصدی که توسط القاعده سازماندهی شده بود در طول 9 سال قدرت خود جان سالم به در برد.

تنها پس از تلاش او برای برکناری رئیس دستگاه قضایی پاکستان در سال 2007، حکومت مشرف با چالش‌های جدی مواجه شد و اعتراضات سراسری و ماه‌ها ناآرامی در این کشور را برانگیخت که منجر به برقراری وضعیت اضطراری شد. مشرف سرانجام در اوت 2008 پس از مواجهه با روند استیضاح توسط ائتلاف جدید حاکم بر پاکستان استعفا داد و کشور را ترک کرد و برای مدت کوتاهی در تبعید زندگی کرد.

او در سال 2013 به منظور رقابت در انتخابات به پاکستان بازگشت اما پس از انباشت پرونده‌های حقوقی علیه وی از شرکت در انتخابات و خروج از کشور ممنوع شد. ممنوعیت سفر او در سال 2016 برداشته شد و او برای درمان و مداوا به دبی رفت و از آن زمان تاکنون در آنجا بود.

در دسامبر 2019، دادگاهی در پاکستان، مشرف را به دلیل تعلیق قانون اساسی کشور در سال 2007، خیانت متهم و به اعدام محکوم کرد. در آن زمان، مشرف این حکم را «انتقام‌گیری شخصی» توصیف کرد و پس از مدتی دادگاه عالی در شرق شهر لاهور اعلام کرد که این حکم علیه او «غیرقانونی» است.

کمتر از یک ماه بعد، نهادهای قضایی پاکستان حکم اعدام مشرف را لغو کرد و محکومیت مشرف به خیانت را خلاف قانون اساسی این کشور خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید