وعده پوتین به نخست‌وزیر پیشین اسرائیل در مورد عدم ترور زلنسکی

نخست‌وزیر پیشین اسرائیل طی مصاحبه‌ای که شنبه در اینترنت منتشر شد، دیپلماسی پشت «درهای بسته» و تلاش‌ها برای توقف سریع جنگ اوکراین در روزهای اولیه آن را فاش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نفتالی بنت، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل که در آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین برای مدت کوتاهی نقش میانجی را ایفا کرد، فاش کرد که از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه قول گرفت که ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود را ترور نکند.

بنت در هفته‌های ابتدایی جنگ، به یکی از معدود رهبرانی تبدیل شد که پس از آغاز تهاجم و طی سفری به مسکو در مارس گذشته، با پوتین ملاقات کرد.

اقدامات میانجی‌گرانه بنت برای پایان‌دادن به خونریزی‌هایی که تا به امروز نیز تداوم دارد، بی‌حاصل بود، ولی بنت طی مصاحبه‌ای که شنبه در اینترنت منتشر شد، دیپلماسی پشت «درهای بسته» و تلاش‌ها برای توقف سریع جنگ در روزهای اولیه آن را فاش کرد.

بنت در طول این مصاحبه 5 ساعته که شامل موضوعات دیگری نیز شد، گفت از پوتین پرسیده است آیا قصد کشتن زلنسکی را دارد که پوتین پاسخ داد: «زلنسکی را نخواهم کشت.»

نخست‌وزیر پیشین اسرائیل به او گفت: «باید به من قول بدهی که زلنسکی را نخواهی کشت» که رئیس جمهوری روسیه در جواب او گفت: «هرگز زلنسکی را به قتل نخواهم رساند.»

به گفته بنت، او پس از این دیدار با زلنسکی تماس گرفت تا او را از وعده پوتین مطلع کند. بنت به رئیس جمهوری اوکراین گفت: «به من گوش کن، زلنسکی، من الان از دیدار با پوتین می‌آیم. او تو را نخواهد کشت. زلنسکی از من پرسید: مطمئنی؟ و من پاسخ دادم: بله، صد در صد، او تو را نخواهد کشت.»

نخست‌وزیر پیشین اسرائیل همچنین خاطرنشان کرد که پوتین در جریان میانجیگری بنت، از تعهد خود مبنی بر تلاش برای خلع سلاح اوکراین صرف‌نظر کرد و زلنسکی نیز قول داد به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» نپیوندد.

کاخ کرملین که قبلاً ادعاهای اوکراین مبنی بر قصد روسیه برای ترور زلنسکی را تکذیب کرده بود، هنوز واکنشی در قبال این ادعای بنت از خود نشان نداده است.

استراتژی اسرائیل برابر ایران

اسرائیل روابط حسنه خود با کرملین را به مثابه یک «استراتژی» برای مقابله با تهدیدات ایران قلمداد می‌کند، اما در عین حال ضمن همسویی با کشورهای غربی، در راستای ابراز حمایت خود از اوکراین نیز گام برمی‌دارد

بنت یک یهودی پایبند و ملتزم است و از آوازه و شهرت بین‌المللی برخوردار نیست. دیدار او و پوتین در روز شنبه در مسکو، نقض التزام و دستورات دینی او بود که به موجب آن، کار در روز شنبه حرام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید