انتشار مستندی فرانسوی از ماهیت مافیایی حزب‌الله و دخالت آن در انفجار بندر بیروت

این مستند به کارگردانی جروم فرتل و سوفیا آمارا روزنامه‌نگار، از سه قسمت تشکیل شده که شامگاه یک‌شنبه از «فرانس 5» پخش خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به محض این که شبکه دولتی فرانسه، «فرانس 5» از فیلم مستند خود با عنوان «حزب‌الله و تحقیقات ممنوعه» رونمایی کرد، جمعی از هواداران گروه شبه‌نظامی حزب‌الله و رسانه‌های وابسته به آن، کمپین پیش‌گیرانه را علیه این مستند و تهیه‌کنندگانش به راه انداختند.

این اقدامات در پی تبلیغاتی در این خصوص بود که مستند مزبور، از حقایقی جدید در مورد انفجار بندر بیروت و ارتباط شبه‌نظامیان حزب‌الله با آن پرده برخواهد داشت.

«ایندیپندنت عربی» هم اعلام کرد که این مستند، محتوای تحقیقات آمریکایی را فاش ساخته که ثابت کرده است، شبه‌نظامیان حزب‌الله در خرید و فروش مواد مخدر و پولشویی در آمریکای لاتین دست دارد.

حزب‌الله نیز با براه‌اندازی کارزاری پیشگیرانه‌ علیه فیلم و سازندگان آن، آنها را به پرونده‌سازی و عدم راستی‌آزمایی محتوای کارشان، متهم کرده‌ است.

دست‌اندرکاران این مستند در گفت‌وگو با کانال «تی‌وی 5 موند اینفو»، تاکید کردند که این فیلم، حاصل دو سال تحقیق در خاورمیانه، آمریکا و اروپا و ده‌ها مصاحبه مطبوعاتی برای روایت داستان یک تحقیق 10 ساله توسط اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا است که از وجود کارتل حزب‌الله برای خرید و فروش کوکائین در کلمبیا، پرده برداشته است.

این مستند به کارگردانی جروم فرتل و سوفیا آمارا روزنامه‌نگار، از سه قسمت تشکیل شده است که شامگاه یک‌شنبه 16 بهمن از «فرانس 5» پخش خواهد شد.

در این مستند، افسران اطلاعاتی آمریکا، چگونگی رخنه خود به عمق گروه حزب‌الله و دستیابی به اطلاعات بسیار حساس و همچنین نحوه متقاعدکردن مقامات ارشد این حزب به ظهور در برابر دوربین‌ها را توضیح می‌دهند.

به گزارش رسانه‌های لبنانی، این مستند فرانسوی، از رابطه مستقیم حزب‌الله با محموله «نیترات آمونیوم» انبارشده در بندر بیروت و اهداف استفاده از آن، پرده برمی‌دارد.

به‌دلیل انبوه مصاحبه‌ها، اسناد و فایل‌های محرمانه‌ای که به دست تهیه‌کنندگان فیلم افتاده، حزب‌الله به‌شدت از انتشار آن واهمه داشته و می‌کوشد تمامی افراد دست‌اندرکار آن را تحت پیگرد قرار دهد.

این فیلم نه فقط دلایل وجود دهها تن نیترات آمونیوم انبارشده، بدون رعایت کمترین استانداردهای معمول در بندر بیروت را افشا می‌کند، بلکه همچنین نشان می‌دهد چگونه افسران آمریکایی با رخنه به سطوح بالای حزب‌الله و دسترسی بی‌سابقه به اطلاعات، ثابت کردند این حزب، یک «مافیای واقعی» است که بخش عمده درآمدش از طریق جرایم سازمان‌یافته تامین می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید