اعتراضات مردم بغداد و جنوب عراق به گرانی و کاهش ارزش پول ملی

بسیاری از مقامات عراقی دلیل این شرایط بحرانی را نتیجه قاچاق دلار از عراق به رژیم ایران می‌دانند که توسط شرکت‌های خصوصی و تاجران مرتبط با احزاب سرسپرده و شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با تداوم بحران گرانی و کاهش ارزش پول ملی عراق «دینار» در برابر ارزهای خارجی به‌ویژه دلار آمریکا، صدای اعتراض شهروندان عراقی در بغداد و استان واسط در جنوب این کشور بلند شد.

صدها شهروند عراقی جمعه 14 بهمن در اعتراض به افزایش نرخ دلار در برابر واحد پولی این کشور در میدان التحریر واقع در مرکز بغداد تجمع کردند.

معترضین خواستار کاهش نرخ دلار و حمایت دولت از دینار این کشور شدند.

«نه نه به افزایش قیمت دلار»

به گزارش خبرنگار «العربیه»، همزمان با برگزاری تظاهرات اعتراضی در بغداد تعدادی زیادی از شهروندان عراقی در استان واسط در جنوب این کشور نیز تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان خواستار کاهش ارزش دلار در برابر دینار این کشور شدند.

تظاهرکنندگان با سردادن شعار «نه نه به افزایش قیمت دلار» خواستار مداخله دولت برای حمایت از دینار عراقی شدند.

آنها همچنین با برافراشتن بنرهایی از دولت خواستند تا به بحران افزایش جنون‌آمیز دلار که به طور چشمگیری قیمت مواد غذایی و سایر کالاها را افزایش داده است، رسیدگی کند.

هفته گذشته نیز صدها نفر در اعتراض به گرانی دلار در مقابل ساختمان بانک مرکزی عراق در بغداد تظاهرات کردند.

قاچاق دلار از عراق به ایران

در حالی که عراق به عنوان یکی از کشورهای نفت‌خیز درآمدهای ارزی بالایی دارد به‌رغم این اما هفته‌هاست که با کمبود دلار آمریکا مواجه شده و این امر به افزایش نرخ ارز و کالا در این کشور منجر شده است.

سیاری از مقامات عراقی دلیل این شرایط بحرانی در عراق را قاچاق دلار از این کشور به رژیم ایران می‌دانند که از طریق شرکت‌های خصوصی و تاجران مرتبط با احزاب سرسپرده و شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران ایران به منظور جلوگیری از فروپاشی اقتصادی رژیم جمهوری اسلامی به تهران فرستاده می‌شود.

رژیم ایران به دلیل حمایت مالی و نظامی از تروریسم و داشتن برنامه هسته‌ای جنجال‌برانگیز و فعالیت‌های موشکی و دخالت در امور کشورهای منطقه سال‌هاست که تحت تأثیر فشارهای بین‌المللی و تحریم‌های غربی به شدت منزوی و با موج گسترده‌ای از اعتراضات و فقدان مشروعیت مواجه شده و در سراشیبی سقوط قرار گرفته است.

اخیرا ایالات متحده آمریکا مکانیسم جدیدی را برای تشدید نظارت بر سیستم مالی و بانکی عراق و جلوگیری از قاچاق ارز و مبارزه با پولشویی در این کشور تعریف کرده است.

روز گذشته سخنگوی ارتش عراق تاکید کرد که محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر این کشور دستورات سختگیرانه‌ای را برای مقابله با قاچاق دلار به خارج از کشور و دستگیری قاچاقچیان و دلالان آن صادر کرده است.

یحیی رسول، سخنگوی ارتش عراق گفت، اظهارات شیاع السودانی در این‌باره در دیداری که روز پنج‌شنبه با تعدادی از رهبران امنیتی داشت بیان شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید