نخست‌وزیر اسرائیل: تل‌آویو علیه «توسعه تسلیحات خاص» در ایران اقدام می‌کند

در هفته‌های گذشته مقامات دولت اسرائیل بارها اعلام کرده‌اند که ایران دیگر فقط تهدیدی برای امنیت خاورمیانه نیست، بلکه به تهدیدی برای اروپا و کل جهان تبدیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در گفت‌وگو با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» بدون ارائه جزئیات گفت که اسرائیل اقداماتی علیه «تهدیدات ایران» انجام داده است.

او با تاکید بر این‌که ایران به دنبال بمب اتمی است، امضای توافق با جمهوری اسلامی را بی‌ثمر توصیف کرد.

نتانیاهو که بعد از سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل با سی‌ان‌ان گفت‌وگو کرد، همچنین گفت: «اگر رژیم‌های سرکشی دارید که قصد دارند به سلاح هسته‌ای دست یابند، 100 توافق هم با آنها امضا کنید، کمکی نخواهد کرد.»

نخست‌وزیر اسرائیل در ادامه راه مقابله با جمهوری اسلایم برای جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای را «ترکیبی از تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی» دانست که با «مهم‌ترین چیز، یک تهدید نظامی معتبر»، همراهی شود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که شامگاه شنبه هشتم بهمن، سه ریزپرنده به یکی از تأسیسات صنعتی وزارت دفاع در اصفهان حمله کردند اما وزارت دفاع جمهوری اسلامی ادعا کرد این حمله ناموفق بوده است.

رسانه های آمریکایی به نقل از مقامات آگاه وزارت دفاع آمریکا نوشته‌اند که این حملات از سوی اسرائیل انجام شده است. با این‌وجود، نتاینیاهو در مصاحبه چهارشنبه 12 بهمن‌ خود با سی‌ان‌ان، نسبت به این گمانه‌ها، موضع شفافی نگرفت.

نخست‌وزیر اسرائیل با تاکید بر این‌که دولت این کشور، «علیه ساخت تسلیحات خاص» در ایران دست به اقداماتی زده، گفت: «من هرگز در مورد عملیات بخصوصی اظهار نظر نمی‌کنم. هروقت انفجاری در خاورمیانه رخ می‌دهد گردن اسرائیل می‌افتد یا مسئولیت آن متوجه اسرائیل می‌شود… گاهی اوقات کار ماست و گاهی اوقات کار ما نیست.»

همزمان یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل نیز در مراسم معارفه مدیر جدید وزارت دفاع تحت امر خود، گفت: «تشکیلات دفاعی اسرائیل در مواجهه با تهدیدهای دور و نزدیک که مهم‌ترین آن‌ها ایران است، عمل کرده و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.»

در هفته‌های گذشته مقامات دولت اسرائیل بارها اعلام کرده‌اند که ایران دیگر فقط تهدیدی برای امنیت خاورمیانه نیست، بلکه به تهدیدی برای اروپا و کل جهان تبدیل شده است.

رئیس جمهور اسرائیل در سفر هفته گذشته خود به اروپا و در دیدار با روسای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، ایران را به تهدیدی در «دروازه اروپا» تشبیه کرده و خواهان اقدامات جدی تری از سوی اروپا علیه برنامه‌های نظامی و هسته‌ای جمهوری اسلامی شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید