فرانسه از توقیف هزاران سلاح جنگی ایران به مقصد یمن در خلیج عمان خبر داد

وزیر اطلاع رسانی یمن، گفت تشدید «قاچاق سلاح، قطعات موشکی و پهپاد از سوی ایران به حوثی‌ها از زمان پایان مهلت آتش‌بس سازمان ملل، تاکیدی بر نقش تهران در «تضعیف» تلاش‌های آتش‌بس است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات دولت فرانسه اعلام کرد که نیروی دریایی این کشور در ماه ژانویه، هزاران اسلحه جنگی، مسلسل و موشک ضد زره را که از ایران به مقصد شبه‌نظامیان حوثی در یمن می‌رفت، در خلیج عمان توقیف کرده است.

خبرگزاری «آسوشیتد پرس»، پنج‌شنبه، 13 بهمن، ضمن اعلام این خبر نوشت، تصاویری که از تسلیحات ضبط شده، منتشر شده نشان می‌دهد که این تسلیحات شبیه به سلاح‌هایی است که توسط نیروهای آمریکایی در محموله‌های دیگر مرتبط با تهران توقیف شده‌اند.

دولت فرانسه، روز 15 ژانویه این محموله را که از ایران به سمت یمن در حرکت بود، توقیف کرده است. ستاد مرکزی فرماندهی ایالات متحده، «سنتکام» نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که این محموله «در طول مسیرهایی که به‌طور تاریخی برای انتقال غیرقانونی سلاح از ایران به یمن استفاده می‌شده»، توقیف شده است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که رژیم جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته تحت فشار بسیاری از سوی دولت‌های اروپایی و غربی به‌دلیل سرکوب معترضان در ایران و ارسال پهپادهای انفجاری خود به روسیه که در جنگ علیه غیرنظامیان اوکراین استفاده می‌شود، بوده است.

ایران ارسال سلاح به یمن را رد کرده است.

با این وجود، پیش‌تر معمر الاریانی، وزیر اطلاع رسانی یمن، در اظهاراتی گفت که رهگیری یک کشتی ایرانی حامل سلاح برای حوثی‌ها توسط نیروی دریایی آمریکا تاکیدی بر تشدید عملیات قاچاق اسلحه از سوی رژیم تهران به این گروه و «نقض فاحش» قوانین بین‌المللی است.

وزیر اطلاع رسانی یمن، چهارشنبه 21 دی، در حساب توییتری خود با اشاره به اینکه حادثه توقیف کشتی اسلحه قاچاق شده به حوثی‌ها سومین مورد در دو ماه گذشته است گفت تشدید «قاچاق سلاح، قطعات موشکی و پهپاد از سوی ایران به حوثی‌ها از زمان پایان مهلت آتش‌بس سازمان ملل، تاکیدی بر نقش تهران در «تضعیف» تلاش‌های آتش‌بس است.

ناوگان پنجم دریایی آمریکا، نیز سه‌شنبه 20 دی، از رهگیری و توقیف یک کشتی با محموله تسلیحات تهاجمی قاچاقی از ایران به مقصد یمن خبر داد.

ناوگان پنجم آمریکا، در بیانیه‌ای افزود که این کشتی حاوی 2116 قبضه سلاح جنگی بوده که هنگام عبور از آب‌های بین‌المللی از مبدا ایران به یمن، در خلیج عمان توسط نیروهای دریایی ایالات متحده رهگیری و توقیف شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید