سودان و اسرائیل برای پیشبرد عادی‌سازی روابط به توافق رسیدند

خارطوم از گفت‌وگو با اسرائیل درباره توسعه روابط در زمینه‌های مختلف خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه سودان اعلام کرد که برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل به توافق رسیده است.

این وزارتخانه روز پنج‌شنبه 13 بهمن در بیانیه‌ای اعلام کرد، سودان با اسرائیل در مورد توسعه روابط در زمینه‌های مختلف گفت‌وگو کردند.

پیش از اطلاعیه وزارت خارجه، دفتر شورای حاکمیت سودان، اعلام کرد که سپهبد عبدالفتاح البرهان، رئیس این شورا، و علی الصادق وزیر خارجه سودان پنج‌شنبه در دفتر خود با ایلی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل و هیئت همراه او، دیدار و گفتگو کرده‌اند.

در این سفر رسمی یک روزه وزیر امور خارجه اسرائیل به خارطوم، که سفری «تاریخی» توصیف شده، مقامات دو کشور راه‌های برقراری روابط مفید سودان با اسرائیل و افزایش چشم‌انداز همکاری مشترک خارطوم و تل‌آویو در زمینه‌های کشاورزی، انرژی، بهداشت، آب و آموزش به ویژه در زمینه‌های امنیتی و نظامی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در این دیدار طرف سودانی همچنین از هیئت اسرائیلی خواست تا برای رسیدن به صلح و برقراری ثبات با مردم فلسطین گام بردارد.

در این نشست همچنین به نقش سودان در رسیدگی به مسائل امنیتی در منطقه پرداخته شد.

بازدید تاریخی

تاکنون مقامات اسرائیلی در این‌باره اظهار نظری نکردند، اما دفتر کوهن اعلام کرد که او بعد از ظهر پنج‌شنبه پس از بازگشت از سفر رسمی و تاریخی خود، یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار خواهد کرد.

کوهن زمانی که در سال 2021 وزیر اطلاعات بود، در سفری بی‌سابقه از سودان دیدن کرد.

گفتنی است که سودان و اسرائیل در سال 2020 با آغاز روابط اقتصادی و تجاری متقابلا تمایل خود را برای عادی‌سازی روابط اعلام کردند.

با این حال، این اقدام در آن زمان انتقاد گروه‌های مدنی و سیاسی را برانگیخت که معتقد بودند یک حکومت انتقالی نمی‌تواند کشور را به چنین تصمیم‌گیری‌ها و روابطی متعهد سازد. این انتقادها باعث شد که وزارت امور خارجه سودان در 23 اکتبر 2020 در بیانیه‌ای تصریح کند

که دولت گامی برای موافقت با عادی‌سازی روابط با اسرائیل برداشته است، اما این امر به پارلمان انتقالی موکول شده است که هنوز در مورد پذیرش یا رد چنین رویکردی تصمیم‌گیری نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید