بلینکن در پایان سفر به اسرائیل درباره تبادل نظامی ایران و روسیه هشدار داد

ایالات متحده آمریکا و متحدان آن خواهان پشتیبانی اسرائیل از اوکراین در برابر تهاجم نظامی روسیه هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا طی سخنرانی خود حین ترک خاک اسرائیل ضمن تاکید بر این‌که اسرائیل باید بیشتر از اوکراین حمایت کند، درباره خطر همکاری و ائتلاف دوجانبه تسلیحاتی و نظامی و فنی ایران و روسیه، هشدار داد.

«جروزالم پست»، سه‌شنبه 11 بهمن، به نقل از بلینکن نوشت که گسترش روابط بین مسکو و تهران باعث تشدید نگرانی‌های‌ ایالات متحده آمریکا و متحدان آن می‌شود.

بلینکن همچنین درباره تعمیق روابط تهران و مسکو اظهار داشت: «تعمیق روابط تهران با مسکو و تسلیحات پیچیده‌ای که آن‌ها در حال مبادله با یکدیگر هستند، از جمله دلایلی است که ما اهمیت تامین همه نیازهای اوکراین را با اسرائیل مطرح کردیم».

بلینکن در حالی نسبت به همکاری عمیق ایران و روسیه هشدار داده است که اخیرا گزارش‌هایی نسبت به ارسال فناوری ساخت پهپادهای انفجاری ایران به روسیه منتشر شده است.

بنا بر گزارش‌ها، ایران تاکنون حدود 1700 پهپاد رزمی به روسیه تحویل داده و درصدد ارسال 300 پهپاد دیگر به مسکو است.

ه گفته برخی منابع حکومت ایران همچنین در صدد است تا فناوری‌ پدافندی خود که مدعی شده با استفاده از آن در بهار سال 1398 توانسته یک فروند پهپاد «آر کیو 4 گلوبال هـــاوک» را سرنگون کند را در اختیار روسیه قرار دهد تا مسکو بتواند از آن علیه پهپادهای شناسایی پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در آسمان اوکراین استفاده کند.

پیش‌تر، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در گفت‌وگویی تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره پشتیبانی تسلیحاتی ایران از روسیه در جنگ علیه اوکراین، گفت‌و‌گو کرده و هر دو کشور این همکاری را محکوم کردند.

با این حال، دولت‌های غربی از موضع غیرشفاف اسرائیل در قبال حمله روسیه به خاک اوکراین، ابراز ناخرسندی کرده و از اسرائیل می‌خواهند که در دفاع از اوکراین، بیشتر همکاری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید