مقام عراقی: شماری از وزرای پیشین در راستای کارزار مبارزه با فساد بازداشت می‌شوند

مقامات امنیتی عراق: «شواهد و مدارک آشکار» نشان می‌دهد قاچاقچیان ارز، مقدار زیادی دلار از بازارهای بغداد خریداری و از طریق گذرگاه‌های مرزی، به ایران منتقل می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک منبع دولتی عراق، چهارشنبه 5 بهمن فاش کرد که مسئولان عراقی در صدد صدور احکام بازداشت شماری از وزرای پیشین این کشور هستند.

خبرگزاری رسمی عراق«واع»، به نقل از این مقام دولتی، بدون اشاره به اسامی این وزرا تاکید کرد که این اقدام «در چارچوب کارزار مبارزه با فساد اداری و مالی» در کشور انجام می‌شود.

فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق، دوشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار «العربیه» در بغداد تاکید کرد که قوه قضاییه به مبارزه با فساد ادامه می‌دهد.

زیدان افزود: «شورای عالی قضایی به مبارزه گسترده با فساد ادامه می‌دهد و ما موفقیت‌های بزرگی به‌ویژه در پرونده بازپس‌گیری مبالغ تاراج‌شده، به دست آورده‌ایم.»

قاچاق دلار به ایران

در ارتباط با سیاست دولت محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در مبارزه با فساد، مقامات امنیتی این کشور اعلام کردند که «شواهد و مدارک آشکار» در دست دارند که نشان می‌دهد قاچاقچی‌های ارز، مقادیر زیادی دلار از بازارهای بغداد خریداری و از طریق گذرگاه‌های مرزی، به ایران منتقل می‌کنند.

به گفته آنها، این روند طی ماه جاری، افزایش چشمگیری داشته است.

یک مقام ارشد مرزبانی عراق در گذرگاه شلمچه در جنوب شهر بصره به «رویترز» گفت که ده‌ها قاچاقچی از بازارهای ارز بغداد دلار خریده و آن را در کوله‌پشتی‌های مدرسه گذاشته و سپس با جاسازی در خودروهای ون‌، تحت حفاظت افراد مسلح از مرز به سوی ایران عبور می‌دهند.

دو مشاور بانک‌های خصوصی عراق که مرتباً در جلسات با بانک مرکزی این کشور شرکت می‌کنند، به شرط ناشناس ماندن به «رویترز» گفتند که حکومت ایران، ماهانه حدود 100 میلیون دلار ارز از تاجران عراقی دریافت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم