احضارهای متقابل در دستگاه قضائی لبنان و نزاع بر ویرانه‌های بندر بیروت

در حالی که داستان کل لبنان، دستور آزادی بازداشت‌شدگان و ممنوع‌السفر شدن قاضی بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت را صادر کرد، قاضی بازپرس این پرونده، تصمیم دادستان کل برای آزادی بازداشت شدگان را کودتا علیه قانون دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

غسان عویدات، دادستان کل لبنان، چهارشنبه 5 بهمن مقرر داشت همه بازداشت‌شدگان پرونده انفجار بندر بیروت، آزاد شوند.

این تصمیم او در گیرودار بحران قضایی در پی اعلام از سرگیری تحقیقات طارق بیطار، قاضی بازپرس این پرونده بعد از 13 ماه تعلیق، اتخاذ شد.

آزادی و ممنوع‌السفر شدن

طبق یادداشتی که «خبرگزاری فرانسه» از آن اطلاع یافت، عویدات مقرر داشت «همه بازداشت‌شدگان پرونده انفجار بندر بیروت، بدون استثنا آزاد و ممنوع‌السفر شوند و در اختیار شورای دادگستری قرار گیرند.»

به گفته یک مقام قضایی به «فرانس پرس»، دادستان کل لبنان صبح پنج‌شنبه(فردا)، دستور احضار بازپرس قضایی پرونده انفجار بندر بیروت به اتهام «سرپیچی از نظام قضایی و غصب قدرت» را برای حضور در دادگاه، صادر کرد.

حمایت حزب‌الله از آزادی بازداشت‌شدگان

این در حالی است که شبه‌نظامیان حزب‌الله از تصمیم دادستان کل لبنان در مورد آزادی همه بازداشت‌شدگان پرونده انفجار بندر بیروت، حمایت کردند.

از سویی طارق بیطار به «العربیه» گفت، تا زمان صدور کیفرخواست، به مسئولیت خود در این پرونده ادامه می‌دهد و دادستان کل حق تصمیم‌گیری در این پرونده را ندارد زیرا از این پرونده برکنار شده و یکی از متهمان آن است.

نزاع قضایی

تصمیمات امروز عویدات در طرح دادخواست علیه بیطار، قاضی بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت، در پی تصمیم او برای ازسرگیری تحقیقات پس از 13 ماه تعلیق به رغم مخالفت دادستانی کل با تصمیم‌های بیطار اتخاذ شد.

بیطار با از سرگیری تحقیقات خود، مقرر داشت 8 مسئول برجسته از جمله سرتیپ «آنتوان صلیبا» مدیرکل امنیت کشور و سرتیپ «عباس ابراهیم» مدیر امنیت عمومی را تحت پیگرد قانونی قرار دهد، ولی عویدات تمامی تصمیمات بیطار را رد کرد.

«کودتا علیه قانون»

رسانه‌های لبنان به نقل از بیطار درباره تصمیمات امروز عویدات گفت: «هر گونه همراهی نیروهای امنیتی با تصمیم دادستان کل برای آزادی بازداشت‌شدگان، به منزله کودتا علیه قانون است.»

به گفته رسانه‌های لبنان، عویدات با طرح دادخواست علیه بیطار، او را ممنوع السفر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم