مردم سوریه پس از کاهش عرضه نفت ایران «به شمع روی آورده‌اند»

تلاش‌های اخیر ایالات متحده برای محدود کردن دسترسی ایران به دلار و دیگر ارزهای بین‌المللی ضربه‌ای سخت به جمهوری اسلامی زده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از آنکه ایران در اثر فشارهای اقتصادی در داخل مجبور شد عرضه نفت به سوریه را کاهش دهد، مردم سوریه در مناطقی که تحت کنترل رژیم بشار اسد قرار دارد، به استفاده از شمع برای روشنایی در شرایط بی‌برقی گسترده در این کشور روی آورده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، تلاش‌های اخیر ایالات متحده برای محدود کردن دسترسی ایران به دلار و دیگر ارزهای بین‌المللی «ضربه‌ای سخت» به جمهوری اسلامی زده است، که بر همسایگان و متحدان تهران در سوریه و عراق هم تأثیر گذاشته است.

این روزها بسیاری از خانه‌ها در دمشق، پایتخت سوریه فقط دو ساعت در روز برق دارند. در محله‌هایی که رژیم سوریه پایگاه مردمی دارد، برعکس است و قطع برق حداکثر دو ساعت طول می‌کشد. این بدین معناست که فقیرترین مردم سوریه که تنها شصت ساعت در ماه برق دارند، بیشترین آسیب را از خاموشی می‌بینند.

آناتولی افزود با توجه به گران شدن یا کمیاب بودن نفت، سوری‌های ثروتمندتر که برای تامین برق خود در زمان خاموشی از ژنراتور استفاده می‌کردند، اینک برای روشن کردن خانه‌های خود به روش‌های سنتی مثل استفاده از شمع متوسل می‌شوند، که باعث شده قیمت شمع تا 200 درصد افزایش یابد.

قیمت یک شمع اکنون در دمشق 19 سنت است، و برای تامین روشنایی هر خانوار به خرید حداقل 3 یا 4 شمع در روز نیاز دارد. این بدین معناست که یک کارمند معمولی دولت که به طور متوسط 20 دلار حقوق می‌گیرد، برای خرید شمع باید حدود 22 دلار در ماه هزینه کند.

به گزارش آناتولی، در حالی که سوریه پس از جنگ خانمانسوز داخلی با تخریب گسترده زیرساخت‌ها و فساد و ناامنی بسیار روبرو بوده است، تحریم‌های سنگین آمریکا بر رژیم اسد هم باعث شده واردات بسیاری کالاهای اساسی و سرمایه‌گذاری در این کشور به شدت محدود شود.

اقتصاد سوریه اینک به پایین‌ترین سطح خود سقوط کرده است، و بسیاری از کارگران که قادر به پرداخت هزینه‌ سنگین ایاب و ذهاب به محل کار خود نیستند، ترجیح می‌دهند در خانه بمانند و سر کار نروند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم