السودانی: عراق بجای نیروی رزمی خارجی به نیروهای مستشاری نیاز دارد

هم اکنون یگان‌های رزمی آمریکایی و وابسته به ناتو با هدف آموزش و همکاری با نیروهای عراقی برای مبارزه با «داعش» در این کشور حضور دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق تاکید کرد که تمایل بغداد به توسعه روابط نظامی و امنیتی با فرانسه، در راستای افزایش توانمندی نیروهای امنیتی کشور بوده و هم اکنون‌ با افزایش این توانایی‌ها، عراق نیازی به حضور نیروی خارجی نداشته بلکه به نیروهای مستشاری برای آموزش و تجهیز نیازمند است.

السودانی چهارشنبه 5 بهمن در گفتگو با روزنامه فرانسوی «لوموند» در آستانه سفر به پاریس تصریح کرد که با توجه به افزایش روزافزون توانمندی‌های رزمی نیروهای نظامی عراق، روابط با ائتلاف بین‌المللی نیاز به بازنگری دائم دارد.

نخست‌وزیر عراق اظهار داشت که بغداد روابط منطقه‌ای و بین‌المللی خود را بر اساس «همکاری متقابل، دوری از جبهه‌بندی منطقه‌ای و مشارکت با بسیاری از کشورهای جهان به‌ویژه فرانسه» تنظیم می‌کند.

السودانی، 26 دی در گفتگو با روزنامه «وال استریت ژورنال» از حضور نیروهای آمریکایی در عراق حمایت کرد و هیچ برنامه زمانی مشخصی برای خروج آنها از کشور اعلام نکرد.

او‌ در این گفتگو تاکید کرد که برای نابودی کامل گروه تروریستی «داعش»، حضور نیروهای نظامی خارجی در عراق ضروری است.

هم اکنون یگان‌های رزمی آمریکایی و وابسته به ناتو با هدف آموزش و همکاری با نیروهای عراقی برای مبارزه با داعش در این کشور حضور دارند.

پیش از این، دیوید هرندون، از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا در نوامبر سال گذشته گفته بود که ایالات متحده متعهد به ادامه حضور نیروهای خود در عراق برای کمک به نیروهای امنیتی این کشور با هدف نابودی داعش است.

عراق در پایان سال 2021 اتمام فعالیت رزمی نیروهای ائتلاف بین‌المللی و خروج آنها از کشور را اعلام و تاکید کرد که روابط با ائتلاف به شکل مستشاری ادامه خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم