نیروهای ویژه عراق جلوی بخشی از قاچاق دلار به ایران را گرفتند

جمهوری اسلامی سال‌هاست با استفاده از شرکت‌های ویترینی در عراق و ترکیه و دیگر کشورهای خاورمیانه ارز مورد نیاز خود را تامین می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دولت عراق به منظور مقابله با شبکه گسترده قاچاق دلار به ایران، نیروهای ویژه ضدتروریستی خود که برای مبارزه با نیروهای «داعش» آموزش دیده‌اند را به کار گرفت.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، حکومت ایران که تحت تحریم‌های کمرشکن بین‌المللی قرار دارد و اقتصادش با شتاب رو به افول است، برای جلوگیری از ورشکستگی کامل به مقادیر معتنابهی دلار نیاز دارد. اعتراضات ضدحکومتی که از پاییز پارسال شروع شد نیز اوضاع اقتصادی رژیم را بدتر کرده است.

کارشناسان به رویترز گفته‌اند که جمهوری اسلامی سال‌هاست با استفاده از «شرکت‌های ویترینی» در عراق و ترکیه و دیگر کشورهای خاورمیانه ارز مورد نیاز خود را تامین می‌کند.

دو مشاور بانک‌های خصوصی عراق که مرتباً در جلسات با بانک مرکزی این کشور شرکت می‌کنند، به شرط ناشناس ماندن به رویترز گرفته‌اند که حکومت ایران ماهانه حدود 100 میلیون دلار ارز از تاجران عراقی دریافت می‌کند.

مقامات امنیتی عراق که مستقیما تحت امر محمد السودانی، نخست‌وزیر این کشور فعالیت می‌کنند، نیز گفتند که «شواهد و مدارک آشکار» در دست دارند که نشان می‌دهد قاچاقچی‌ها مقدار زیادی ارز از بازارهای بغداد خریداری و از طریق گذرگاه‌های مرزی آن را به ایران منتقل می‌کنند. به گفته آنها، این روند طی ماه جاری افزایشی چشمگیر داشته است.

یک مقام ارشد مرزبانی عراق در گذرگاه شلمچه در جنوب شهر بصره به رویترز گفت که ده‌ها قاچاقچی از بازارهای ارز بغداد دلار می‌خرند و آن را در کوله‌پشتی‌های مدرسه می‌گذارند و سپس آن را در ماشین‌های بزرگ دو دیفرانسیلی جاسازی کرده و تحت حفاظت افراد مسلح از مرز به سوی ایران عبور می‌دهند.

به گزارش مقامات امنیتی عراق، نیروهای ویژه ضدتروریستی که شنبه به شبکه قاچاق ارز به ایران هجوم بردند، در بازار «کوفه»، یکی از سه بازار اصلی قاچاق دلار به ایران، مورد حمله افراد مسلح به سلاح گرم قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم