فرانسه 47 زن و کودک را از اردوگاه‌های «داعش» در سوریه باز‌گرداند

پاریس: کودکان زیر سن قانونی به نهادهایی که وظیفه کمک به کودکان را بر عهده دارند تحویل داده شدند و تحت مراقبت‌های پزشکی و اجتماعی قرار خواهند گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت خارجه فرانسه، سه‌شنبه 4 بهمن، پانزده زن و 32 کودک که در کمپ‌های نگهداری خانواده‌های نیروهای «داعش» در شمال شرق سوریه نگه‌داری می‌شدند، را به این کشور بازگرداند.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «افراد زیر سن قانونی به نهادهای کمک‌رسانی به کودکان تحویل داده شدند و تحت مراقبت‌های پزشکی و اجتماعی قرار خواهند گرفت اما بزرگسالان به مراجع ذیصلاح قضایی تحویل داده شده‌اند».

این سومین فرایند انتقال زنان و کودکان توسط فرانسه است. پاریس در 5 ژوئیه سال گذشته 16 زن و 35 کودک، و سپس 15 زن و 50 کودک را در ماه اکتبر سال 2022 از سوریه بازگرداند.

زنان و کودکانی که سه‌شنبه از سوریه به فرانسه بازگردانده شدند، از بستگان نیروهای داعش در اردوگاه «روژ»، تحت مدیریت نیروهای کرد سوریه واقع در پانزده کیلومتری مرز عراق و ترکیه بودند.

وزارت خارجه فرانسه افزود: «فرانسه از مقامات محلی کردهای شمال شرق سوریه (کردستان) به خاطر همکاری آنها در روند انتقال این زنان و کودکان، تشکر می‌کند».

محکومیت‌ بین‌المللی

عملیات بازگرداندن شهروندان فرانسوی چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که کمیته سازمان ملل متحد علیه شکنجه، امتناع فرانسه در بازگرداندن شهروندان بازداشتی خود از اردوگاه‌های شمال شرقی سوریه را محکوم کرد.

خانواده‌ زنان و کودکان بازداشت‌شده در سال 2019 به «کمیته منع شکنجه و سایر رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز» وابسته به سازمان ملل شکایت کرده و تاکید کردند که فرانسه با عدم بازگرداندن این افراد، مواد 2 و 16 کنوانسیون منع شکنجه را نقض کرده است.

کمیته حقوق کودک و دادگاه حقوق بشر اروپا پیشتر در سال 2022 فرانسه را به‌دلیل عدم اقدام برای بازگرداندن زنان و کودکان محکوم کردند.

بسیاری از شهروندان زن فرانسوی آگاهانه به مناطق تحت نفوذ داعش در عراق و سوریه رفته اما پس از شکست این گروه تروریستی در سال 2019 به اسارات نیروهای ائتلاف بین‌المللی درآمدند. تعداد زیادی از کودکان آنها نیز در سوریه متولد شدند.

تاکنون حدود 300 کودک فرانسوی که در مناطق تحت نفوذ داعش زندگی می‌کردند، به کشور بازگشتند.

اریک دوپوند، وزیر دادگستری فرانسه هم اکتبر سال پیش در مجلس سنای این کشور اعلام کرد که پاریس به طور رسمی 77 کودک را به کشور باز گردانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم