خشم عمومى در عراق در پی آزادی مشروط متهمان «اختلاس قرن»

دادگستری عراق اعلام کرد یکی از متهمان پرونده «اختلاس قرن» که به سرقت حدود 17 میلیارد دینارعراقی اعتراف کرده با وثیقه ضمانت 4 میلیارد دینار عراقی آزاد شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع حقوقی عراق، یکشنبه 2 بهمن، از افزایش خشم عمومی مردم این کشور از دستگاه قضایی در پی صدور حکم آزادی دو تن از عمده ترین متهمان پرونده معروف به «اختلاس قرن» خبر دادند.

قوه قضائیه عراق «نور زهیر جاسم» مظنون اصلی پرونده معروف به «اختلاس قرن» و هیثم الجبوری معاون سابق پارلمان این کشور را که به اتهام اختلاس در بازداشت به سر می‌بردند، به قید ضمانت مالی از بازداشت آزاد کرده است.

نور زهبر جاسم، یکی از متهمان این پرونده به اختلاس 17 میلیارد دینار عراقی اعتراف کرده، اما دستگاه قضایی عراق این متهم را با ضمانت 4 میلیارد دینارعراقی آزاد کرده است. تصمیم آزادی این دو متهم موجی از خشم عمومی را در میان مردم عراق برانگیخته است.

برخی حقوقدانان عراقی بر این باورند که وادار کردن دولت به تسلیم در برابر اراده و خواسته اختلاس‌گران و تسهیل روند رسیدگی به پرونده آنها از سوی دستگاه قضایی با وعده بازگرداندن مقداری از آنچه دزدیده‌اند، پیام‌هایی اشتباه درباره ضعف و ناتوانی دولت در مبارزه با فساد است.

محمد السودانی نخست وزیر عراق در نوامبر گذشته اعلام کرده بود که 182 میلیارد دینار یا کمتر از 2 درصد کل مبلغ سرقت شده را به عنوان اولین دسته از پول مالیات سرقت شده از متهم ردیف اول نور زهیر جاسم بازیابی کرده است.

با این حال، اقدامات دولت السودانی باعث رضایت شهروندان عادی یا کاهش خشم عمومی نشد و بسیاری از مردم عراق روش‌های برخورد دولت برای بازیابی همه پول‌های دزدیده شده را زیر سوال می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم