ازسرگیری تحقیقات بازپرس قضایی پرونده انفجار بندر بیروت به‌رغم کارشکنی‌ حزب‌الله

طارق بیطار خواهان محاکمه هشت نفر جدید در رابطه با این پرونده از جمله دو مقام عالی رتبه امنیتی به نام‌های عباس ابراهیم، مدیرکل امنیت عمومی و تونی صلیبا، مدیرکل امنیت کشور شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گفته یک مقام قضایی به «خبرگزاری فرانسه»، بازپرس قضایی پرونده انفجار بندر بیروت، دوشنبه 3 بهمن، تحقیقات خود را 13 ماه پس از تعلیق کاری ناشی از شکایت‌های متوالی شماری از متهمان علیه خود، از سر گرفت.

به گفته این مقام قضایی، قاضی طارق بیطار، بازپرس قضایی انفجار بندر بیروت، ضمن آزادکردن پنج تن از بازداشت‌شدگان مرتبط با این حادثه، خواهان محاکمه هشت نفر جدید از جمله دو مقام عالی رتبه امنیتی به نام‌های عباس ابراهیم، مدیرکل امنیت عمومی و تونی صلیبا، مدیرکل امنیت کشور شده است.

تحقیقات در مورد این انفجار مهیب که در دسامبر 2021 بیش از 215 کشته و 6500 زخمی برجای گذاشت، در نتیجه شکایت‌های پیاپی متهمان شامل نمایندگان کنونی مجلس و وزرای پیشین علیه قاضی بیطار، متوقف شده بود.

این مقام قضایی تصریح کرد: «بیطار بررسی‌های حقوقی را انجام داده که به رغم شکایت‌های مطرح شده علیه او، باعث شد تصمیم به ازسرگیری تحقیقات بگیرد».

بیطار بیش از یک سال پیش، با اقامه دعوی علیه حسان دیاب، نخست‌وزیر پیشین و وزرای سابق، از جمله یوسف فنیانوس و غازی زعیتر، وزیران پیشین کار و علی حسن خلیل، وزیر پیشین دارایی، خواهان بازجویی از عباس ابراهیم و تونی صلیبا شده بود.

بیطار در زمان رسیدگی به این پرونده، با مداخلات سیاسی به ویژه از سوی حزب‌الله برخورد کرد که مانع از تکمیل کارش شد.

گروه شبه‌نظامی حزب‌الله به عنوان بازیگر سیاسی و نظامی در لبنان ضمن اعتراض به شیوه کار بیطار، او را به «سیاسی‌کردن» این پرونده متهم کرده و خواهان برکناری او شده است.

پس از طرح حدود 20 شکایت با هدف زیر سئوال بردن صلاحیت کاری بیطار، تحقیقات درباره عوامل مسئول در وقوع انفجار بندر بیروت در هزارتوهای سیاسی لبنان و سپس کارشکنی‌های قضایی فرو رفت.

تعلیق تحقیقات و مداخلات سیاسی مکرر در کشوری که فرهنگ فرار از مجازات در آن حکفرما است، خشم خانواده‌های قربانیان و سازمان‌های حقوق بشری را برانگیخته است که خواهان اعزام هیئت حقیقت‌یاب مستقل از سوی سازمان ملل متحد در مقابله با موانع ایجاد شده در روند تحقیقات داخلی هستند.

تصمیم بیطار برای از سرگیری تحقیقات، حدود یک هفته پس از دیدار او با یک هیئت قضایی فرانسوی در جریان سفر به لبنان با هدف استعلام اطلاعات درخواستی قوه قضاییه فرانسه گرفته شد.

این هیئت در پاریس در حال انجام تحقیقات پیرامون کشته و زخمی شدن شماری از اتباع فرانسه در حادثه انفجار بندر بیروت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم