عادل الجبیر: پروژه‌ «نیوم» و شهر «لاین» در سعودی واقعیتی عینی و در حال احداث است

احداث این پروژه‌ها در پادشاهی عربی سعودی بلندمدت، بسیار پیشرو و تحول‌آفرین است و به‌طور ریشه‌ای نگرش انسان‌ها درباره شهرنشینی و برنامه‌ریزی عمرانی را دگرگون می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«نمی‌خواهم باعث سرخوردگی تردید‌کنندگان شوم ولی پروژه‌ «نیوم» و شهر «لاین» پروژه‌های واقعی در حال احداث هستند.»

با این سخنان، عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه و نماینده سعودی در امور آب و هوا، پس از حضور در یکی جلسات مجمع جهانی اقتصاد در «داووس»، سوئیس و صحبت در مورد پروژه‌های پادشاهی عربی سعودی، توجه شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کرد.

الجبیر در این نشست اعلام کرد که کار ساخت و ساز هم‌اکنون و درحالی که او سخن می‌گوید، ادامه دارد که بیانگر پویایی و دینامیزم پروژه‌های در حال احداث در پادشاهی عربی سعودی است.

الجبیر افزود که احداث پروژه « نیوم» و شهر «لاین»، در کشورش بی‌وقفه ادامه دارد و این پروژه‌های تحول‌آفرین هم‌اکنون به واقعیتی عینی تبدیل شده‌اند که در جهان بی‌نظیر است و در نگرش انسان‌ها به شهرها و برنامه‌ریزی عمرانی، تغییراتی بنیادین و انقلابی ایجاد خواهند کرد.

وزیر مشاور در امور خارجه سعودی تاکید کرد که این پروژه، تبلور افکاری خارج از چارچوب‌های موجود است که از قبل تجربه نشده و « هم‌اکنون که صحبت می‌کنیم در حال پیاده‌شدن است.»

دوستدار محیط‌ زیست

الجبیر در ادامه با بیان این که این دو پروژه از جنبه اقتصادی، قابل پیاده‌شدن هستند، گفت: «البته که این طور است وگرنه آنها را جدی نمی‌گرفتیم. ما به ساده‌لوحی شهره نیستیم بلکه به منطقی‌بودن و دورنگری معروفیم. این یک پروژه بلندمدت و بسیار پیشرو و تحول‌آفرین، نه فقط برای پادشاهی عربی سعودی بلکه به طور کلی، زندگی شهری را متحول می‌سازد.»

الجبیر همچنین تاکید کرد که این پروژه، تلاشی برای ایجاد شهری دوستدار محیط زیست و پایدار است که از کیفیت زندگی بالایی برخوردار باشد. به گفته الجبیر، در چنین شهری، شلوغی ترافیکی وجود نخواهد داشت و جابجایی در مناطق مختلف در کمال کارآمدی و بدون استفاده از خودروها، امکان‌پذیر می‌شود.

او گفت: «خودروها در این شهر کاربردی ندارند، همانطور که گفتم، وسایل حمل و نقل دیگری وجود خواهند داشت که دوستدار محیط زیست بوده و وابسته به انرژی‌های تجدیدپذیر هستند.»

شایان ذکر است که شهر «لاین» در پروژه «نیوم» تنها 200 متر عرض، 170 کیلومتر طول و 500 متر ارتفاع از سطح دریا خواهد داشت.

ویژگی‌های متمایز شهر «لاین»

شهر «لاین» در مساحتی بیش از 34 کیلومتر مربع ساخته خواهد شد و حدود 9 میلیون نفر را در خود جای خواهد داد که در شهرهایی با این وسعت، کاملاً بی‌سابقه است.

چنین ویژگی، از گسترش زیرساخت‌ها کاسته و به طور قابل توجهی، کارآیی و پایداری شهر را ارتقاء می‌دهد.

آب و هوای ایده‌آل شهر«لاین» در طول سال باعث می‌شود که ساکنان هنگام پیاده‌روی، از طبیعت زیبا لذت ببرند.

شهر «لاین» به همه ساکنان خود این امکان را می‌دهد که ظرف 5 دقیقه به تمامی مراکز و خدمات دسترسی داشته باشند. قطار شهری پرسرعتی نیز دو انتهای شهر را در عرض 20 دقیقه به هم مرتبط می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم