برنامه«ائتلاف شش‌گانه» برای معرفی نامزد خود در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در فوریه

جلسات متعدد ائتلاف اپوزیسیون، در راستای رقابت با رجب طیب اردوغان، در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی چندماه آینده ترکیه قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اپوزیسیون ترکیه عملا برپایی جلسات متعدد در چارچوب «ائتلاف شش‌گانه» به رهبری حزب «جمهوری خلق»، اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون کشور را با هدف انتخاب نامزد مشترک این ائتلاف، اغاز کرده است.

این اقدام در راستای رقابت با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی چندماه آینده این کشور قرار دارد ولی آیا این نشست‌ها می‌تواند به انتخاب یک نامزد مشترک اپوزیسیون بیانجامد؟

به گفته منابعی از حزب «جمهوری خلق»، ائتلاف شش‌گانه به رهبری این حزب، متشکل از حزب ناسیونالیست معروف به حزب«خوب»، «حزب دموکراسی و سازندگی»، «حزب آینده»، «حزب سعادت» و حزب «دموکراتیک خلق‌ها»، ماه‌هاست که بی‌وقفه در حال برگزاری نشست هستند با این حال، صدورحکم قضایی اخیر علیه اکرم امام‌اوغلو، شهردار استانبول وابسته به«حزب جمهوری‌ خلق» پس از منع فعالیت سیاسی او در پی محکومیت در پرونده توهین به مقامات دولتی در ماه گذشته، محاسبات این ائتلاف را به کلی تغییر داد.

منابع نزدیک به کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب «جمهوری خلق»، به «العربیه» گفتند که «حکم صادره علیه امام‌اوغلو، این ائتلاف را مجبور کرد تا بر شمار جلسات خود برای انتخاب نامزد جدید بیافزاید.

حضور امام‌اوغلو در رقابت‌های ریاست جمهوری با توجه به حکم صادرشده علیه او، نامحتمل به نظر می‌رسد.

اگرچه علی باباجان، وزیر پیشین، موافقت خود را با شرکت در رقابت‌های ریاست جمهوری به عنوان نامزد «ائتلاف شش‌گانه» اعلام کرد، اما هنوز اتفاق نظر در این ائتلاف بر سر نامزدی او وجود ندارد.

به همین دلیل و به گفته منابع مزبور، أحزاب شش‌گانه در 28 ژانویه، جلسه طولانی برای تصمیم گیری در مورد تعیین قطعی نام نامزد و معرفی او در فوریه، برگزار خواهند کرد.

در همین‌زمینه، وهاب گوش کان، استاد دانشگاه، به «العربیه» گفت: «به موجب گفته‌های رئیس جمهوری ترکیه، انتخابات به احتمال زیاد در 14 مه مصادف با 73 مین سالگرد شکست حزب «جمهوری خلق»(حزب آتاتورک) از حزب دمکرات(عدنان مندرس) در انتخابات 1950 برگزار خواهد شد.

لزوم معرفی نامزد اپوزیسیون

او افزود: « یک ماه و چند روز جلوانداختن زمان انتخابات، تاثیر چندانی بر احزاب اپوزیسیون ندارد اما این احزاب باید نامزد خود را برای اغاز کمپین تبلیغات انتخاباتی، معرفی کنند، به خصوص که ممکن است انتخابات در کمتر از 4 ماه برگزار شود.»

این استاد دانشگاه در ادامه به «العربیه» گفت: «ائتلاف شش‌گانه می‌کوشد به توافقی داخلی در خصوص انتخاب قلیچداراوغلو، به عنوان نامزد این ائتلاف دست یابد؛ به ویژه که او تا این لحظه، شایسته‌ترین فرد در محافل سیاسی اپوزیسیون کشور به شمار می‌آید.»

وهاب گوش کان، تاکید کرد که «ائتلاف شش‌گانه تا اواسط ماه آینده، پس ازپایان نشست 28 ژانویه، در مورد نامزد خود تصمیم‌گیری خواهد کرد.»

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: جلوانداختن زمان انتخابات، احزاب اپوزیسیون را غافلگیر نکرد زیرا آنها از چندین ماه قبل، درپی حذف امام‌اوغلو از رقابت‌های ریاست‌جمهوری و محروم‌کردن حزب «دموکراتیک خلق‌ها» از بودجه مالی، آن را پیش‌بینی کرده بودند.

به گفته او این دو اقدام، تاثیر محدودی در مسیر انتخابات خواهد گذاشت.

اردوغان چهارشنبه گذشته به شکل ضمنی به احتمال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در 14 مه، به جای تاریخ تعیین شده قبلی در 18 ژوئن، اشاره کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم