وزیر خارجه پیشین فرانسه از عوامل ترور «رفیق الحریری» پرده‌ برداشت

آلیو ماری خاطرنشان کرد رژیم سوریه فشار زیادی بر «دادگاه بین‌المللی ویژه لبنان» اعمال کرد تا نام مقامات سوری در حکم نهایی این دادگاه درج نشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

میشل آلیو ماری، وزیر دفاع و وزیر خارجه سابق فرانسه در برنامه «حافظه سیاسی» شبکه «العربیه» گفت که ژاک شیراک، رئیس‌جمهوری فرانسه از ابتدا مطمئن بود حزب‌الله و رژیم سوریه عامل ترور «رفیق حریری»، نخست‌وزیر پیشین لبنان هستند.

آلیو ماری خاطرنشان کرد، رژیم سوریه فشار زیادی را بر «دادگاه بین‌المللی ویژه لبنان» اعمال کرد تا نام مقامات سوری در حکم نهایی این دادگاه درج نشود. از همین روی دادگاه دو گزارش مختلف درباره متهمین این پرونده منتشر کرده است.

Advertisement

میشل آلیو ماری با اشاره به حمله آمریکا در سال 2003 به عراق گفت، دلایل آمریکا برای حمله به عراق مبتنی بر شواهد نادرست بوده است. به همین دلیل فرانسه در این عملیات نظامی شرکت نکرد.

او افزود، هنگامی که به عنوان وزیر خارجه با کالین پاول، همتای آمریکایی خود در واشینگتن دیدار کرد، مواضع او با موضع جورج بوش، رئیس‌ جمهوری وقت آمریکا متفاوت بود.

آلیو ماری همچنین به کاندولیزا رایس، دومین وزیر خارجه در کابینه جرج بوش درباره پیامدهای حمله به عراق در منطقه هشدار داده بود. به گفته او، رایس بعدها درستی تحلیل وی از وضعیت عراق را تایید کرده بود.

وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگوی خود با العربیه از دلایل عدم پذیرش ترکیه در اتحادیه اروپا نیز سخن گفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم