سازمان ملل طی قطعنامه‌ای نظر دادگاه لاهه پیرامون اشغال‌گری اسرائیل را جویا شد

ایالات متحده، بریتانیا و آلمان با این قطعنامه مخالفت کردند، در حالی که فرانسه رای ممتنع داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، جمعه دهم دی، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن از دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه خواسته شده، موضوع اشغال سرزمین‌های فلسطینی از سوی اسرائیل را بررسی کند.

تصویب این قطعنامه، یک روز پس از آن بود که بنیامین نتانیاهو، ریاست دولتی را برعهده گرفت که راست‌گراترین دولت تاریخ اسرائیل است.

مقامات فلسطینی اعلام کردند رای‌گیری سازمان ملل در مورد درخواست از دیوان بین‌المللی لاهه برای اظهارنظر درباره اشغالگری اسرائیل، به منزله یک پیروزی است که اسرائیل را پاسخگو می‌سازد.

87 کشور به این پیشنهاد فلسطینیان، رای موافق دادند، 26 کشور مخالفت کرده و رای 53 کشور ممتنع بود و چند‌دستگی در مورد این قطعنامه در میان کشورهای غربی مشاهده شد ولی کشورهای عربی شامل کشورهایی که مناسباتشان را با اسرائیل عادی‌سازی کرده‌اند، به نفع این قطعنامه رای دادند.

دیوان لاهه با این رای مجاز شد که علاوه بر موضوع «اشغال مستمر»، «تغییر ترکیب جمعیتی، جایگاه شهر قدس و قوانین و اقداماتی را که اسرائیل بعد از سال 1967 در این اراضی انجام داده» بررسی کند.

ریاض منصور، سفیر تشکیلات خودگردان فلسطین در سازمان ملل متحد، با اعلام این که این رای‌گیری، حامل پیامی به دولت جدید نتانیاهو در رابطه با قصد آن برای تقویت سیاست‌های «شهرک سازی و نژادپرستانه» است، از کشورهایی که تسلیم «تهدیدها و فشارها» نشدند، تقدیر کرد.

واکنش تند سفیر اسرائیل

گلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل این مصوبه را «لکه ننگ اخلاقی برای سازمان ملل متحد» توصیف کرد و افزود: «هیچ سازمان بین‌المللی نمی‌تواند تصمیم بگیرد که آیا مردم یهود در سرزمین خود اشغال‌گرند.»

او گفت: «هر تصمیم اتخاذ شده از سوی نهاد قضایی سیاست‌زده و اخلاقا مخدوش وابسته به سازمان ملل متحد، کاملاً فاقد مشروعیت است.»

این قطعنامه همچنین از اسرائیل می‌خواهد به فعالیت شهرک‌سازی پایان دهد اما مجمع عمومی برخلاف شورای امنیت سازمان ملل که آمریکا متحد اسرائیل در آن از حق «وتو» برخوردار است، دارای اختیارات الزام‌آور نیست.

شایان ذکر است که ایالات متحده، بریتانیا و آلمان با این قطعنامه مخالفت کردند، در حالی که فرانسه رای ممتنع داد.

توماس فیپس، دیپلمات بریتانیایی نیز گفت: «به باور ما، ارجاع به دیوان بین‌المللی لاهه، کمکی به ترغیب طرف‌های درگیر برای حرکت در راستای اجرای گفت‌وگو نخواهد کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید