هیئتی اروپایی برای تحقیق پیرامون ثروت رئیس بانک مرکزی لبنان به بیروت سفر می‌کند

قاچاق دلار و حامل‌های انرژی از لبنان به سوریه بار دیگر خبرساز شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

هیئتی از بازرسان اروپایی، ژانویه آینده برای بررسی پرونده‌های قضایی مرتبط با ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان که به اتهام پولشویی و جرایم مالی در کشورهای اروپایی تحت تعقیب است، راهی لبنان خواهد شد.

بر اساس داده‌ها، فرانسه، آلمان و لوکزامبورگ طی نامه‌ای رسمی به مقامات لبنانی اعلام کردند که هیئتی قضایی از سوی این کشورها در فاصله 9 تا 20 ژانویه آینده به بیروت سفر خواهد کرد.

این در حالی است که علی ابراهیم، دادستان مالی لبنان در گفته‌هایش به «العربیه» اعلام کرد: «سفر بازرسان اروپایی به لبنان رسماً به عنوان دادستان مالی، به ما ابلاغ نشده است.»

ابراهیم قبل از اطلاع از ماهیت ماموریت این بازرسان اروپایی در لبنان، از بیان موضع در قبال سفر آنها خودداری کرد.

به گفته منابع آگاه به «العربیه»، «هدف اصلی از سفر هیئت اروپایی، انجام تحقیقات پیرامون ثروت رئیس بانک مرکزی لبنان و پرونده شرکت «فاوری» متعلق به برادرش، رجا سلامه است که علت اصلی مظنونیت به دست‌داشتن برادران سلامه در اختلاس، پولشویی و انباشت‌غیرقانونی ثروت است».

رواج اقتصاد پول نقد در لبنان

سمیر حمود، رئیس سابق کمیسیون نظارت بر بانک‌ها، به «العربیه» گفت: «هیئت اروپایی در واقع با هدف آشنایی با نحوه کار سیستم بانکی و پولی لبنان در سایه بحران کنونی و تبدیل اقتصاد لبنان به «اقتصاد نقدی» به عنوان تسهیل‌کننده عملیات پولشویی، راهی بیروت خواهد شد».

از سویی علی زبیب، وکیل قضایی و کارشناس أمور اقتصاد بین‌المللی نیز به «العربیه» خاطرنشان کرد که مسئولان لبنان از حق مخالفت با سفر این هیئت برخوردارند و می‌توانند خواهان ارائه وکالت قضایی برای بازجویی از رئیس بانک مرکزی لبنان با حضور قضات لبنانی شوند.

همزمان پل مرقص، مدیر انستیتو حقوق بشری«جاستیسیا»نیز در گفت‌وگو با «العربیه»، با زیر سئوال بردن هرگونه اقدام خارجی بیرون از استقلال مطلق قضایی دادگاه‌های لبنان، خاطرنشان کرد که اخذ وکالت قضایی از دستگاه قضایی ذی‌ربط لبنان و بازجویی با حضور قضات دارای وکالت قضایی، امری ضروری است.

تحقیقات در سوئیس و فرانسه در مورد ریاض سلامه

سوئیس دو سال پیش، اقدام به اجرای تحقیقات در مورد اختلاس اموال «به زیان بانک مرکزی لبنان» کرد که طی آن ریاض سلامه و برادرش، مظنون به دست‌داشتن در اختلاسی به مبلغ بیش از 300 میلیون دلار هستند.

دستگاه قضائیه مالی فرانسه نیز از ژوئیه 2021 در حال تحقیق در مورد ثروت ریاض سلامه است و در ابتدای دسامبر جاری، یک زن اوکراینی نزدیک به سلامه را به مواردی از قبیل پولشویی و کلاهبرداری مالیاتی متهم کرده است.

گفتنی است که به‌رغم شکایات، فراخوان‌ها، تحقیقات و ممنوعیت سفر علیه سلامه، او همچنان در سمت خود ابقا شده که از سال 1993 آن را در اختیار داشته و قرار است دوره ریاستش در ماه مه 2023 به پایان برسد.

قاچاق ارز و حامل‌های انرژی لبنان به سوریه

در این گیرودار، بار دیگر پرونده قاچاق دلار و سوخت از لبنان به سوریه همزمان با سقوط ارزش لیره سوریه در برابر دلار و کمبود مشتقات نفتی و افزایش زیاد بهای آن در روستاها و شهرهای سوریه، توجه محافل را به خود جلب کرده است.

در این رابطه، اعلام صریح بانک مرکزی لبنان در چند روز پیش مبنی بر این که «افزایش نرخ دلار آمریکا در آخرین روزهای سال ( هر دلار برابر با بیش از 47 هزار لیره)، ناشی از عملیات سوداگرانه و قاچاق دلار خارج از مرزها است»، بسیار پرسش برانگیخت.

به گفته محمد بعاصیری، معاون سابق مدیر بانک مرکزی لبنان، به «العربیه»، منظور از قاچاق دلار به سوریه این است که بازرگانان سوری با حمل مقادیر زیادی دلار به منطقه اشتوره در بقاع در نزدیکی مرز سوریه، مقادیر زیادی از پول ملی سوریه را برای مبادله آن با دلار به همراه دارند.

به موازات مطرح‌شدن موضوع قاچاق دلار، پدیده قاچاق سوخت به سوریه نیز بار دیگر خبرساز شده است به طوری که بهای 20 لیتر بنزین به مرز 44 دلار رسید در حالی که در لبنان همین کمیت از بنزین برابر 19 دلار است. علت این افزایش بها، سقوط لیره سوریه در برابر دلار است که از 700 لیره سوریه به حدود 4500 لیره در مقابل یک دلار رسیده است.

جورج البراکیس، یکی از اعضای انجمن صنفی جایگاه‌داران پمپ بنزین، به «العربیه» گفت: «قیمت 20 لیتر سوخت دیزل در سوریه 38 دلار و در لبنان 18 دلار است. قیمت 20 لیتر بنزین در لبنان 19 دلار و در سوریه برابر 46 دلار است که نشان می‌دهد قاچاقچیان سود زیادی به دست می‌آورند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید