«میدل ایست مانیتور»: تهران از دمشق امتیازات مشابه مسکو می‌خواهد

ایران و روسیه بر سر کسب امتیازات بیشتر در سوریه با یکدیگر رقابت دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیپلمات‌های غربی می‌گویند حکومت ایران رژیم بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را تحت فشار قرار داده تا در ازای کمک به حل بحران اقتصادی شدید در مناطق تحت کنترل این رژیم، «امتیازات و توافقات حاکمیتی» در سوریه به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری «میدل ایست مانیتور»، پنج‌شنبه 29 دسامبر، چند دیپلمات غربی که نخواستند نام‌شان فاش شود، در این باره گفتند که تهران در جریان تدارک سفر ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران به سوریه، رژیم اسد را با ارائه پیش‌نویس این توافقنامه‌ها «غافلگیر» کرد.

به گفته این دیپلمات‌ها: «یکی از توافق‌ها شامل این بود که ایرانی‌ها در بیمارستان‌ها و مؤسسات آموزشی به عنوان اتباع سوری تلقی شوند، و حقوق مالکیت مشابه سوری‌ها را به دست آورند، و در صورت ارتکاب جرم، توسط قوه قضائیه ایران مورد محاکمه قرار گیرند.»

به گفته این منابع، سوریه بدترین بحران اقتصادی خود را طی یک دهه اخیر تجربه می‌کند، و رژیم ایران می‌خواهد در حالی که روسیه مشغول جنگ اوکراین است و فشار نظامی اسرائیل در سوریه افزایش یافته است، با گرفتن «امتیازات بزرگ حاکمیتی» از این بحران سود ببرد.

این منابع افزودند که توافق دیگری که تهران به دمشق ارائه داده است، مشابه توافقی است که در پایان سال 2015 بین رژیم اسد و مسکو درباره ایجاد پایگاه‌های نظامی روسیه در حمیمیم و طرطوس امضا شد، که امتیازات نظامی و دیپلماتیک گسترده‌ای به روس‌ها می‌داد، از جمله اینکه اتباع روسیه در صورت ارتکاب جرم در سوریه، توسط دادگاه‌های روسی محاکمه شوند.

به گفته میدل ایست مانیتور، از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2011، ایران علاوه بر اعزام نیروهای نظامی و نیروهای نیابتی خود به سوریه برای دفاع از رژیم اسد، از دمشق حمایت مالی و نفتی نیز کرده است.

تهران و مسکو در سوریه علیه مخالفان رژیم بشار اسد همکاری‌های گسترده‌ای داشته‌اند، به‌طوری که ایران عموما پیاده‌نظام و روسیه عمدتا نیروهای زرهی و هوایی را تامین کرده است، ولی این دو کشور بر سر کسب امتیازات بیشتر در سوریه با یکدیگر رقابت نیز دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید