گفت‌وگوهای سه‌جانبه در مسکو میان وزرای دفاع روسیه، ترکیه و سوریه

این نخستین دیدار وزرای دفاع ترکیه و سوریه پس از 11 سال تیرگی روابط دو کشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه با خلوصی آکار و علی محمود عباس، همتایان او از ترکیه و سوریه، مذاکرات سه‌جانبه‌ای را برای بررسی راه‌های حل بحران سوریه و لزوم تداوم گفت‌وگوها به منظور تحقق ثبات در سوریه، در مسکو برگزار کردند.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «در تاریخ چهارشنبه 28 دسامبر(7 دی)، مذاکرات سه‌جانبه در مسکو میان وزرای دفاع جمهوری فدراتیو روسیه، جمهوری سوریه و ترکیه برگزار شد که طی آن، راه‌حل‌های بحران سوریه، معضل پناهجویان و تلاش‌های مشترک برای مبارزه با گروه‌های افراط‌‌گرا در سوریه، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.»

در ادامه این بیانیه تاکید شد: «پس از این نشست، وزرای دفاع به ماهیت سازنده گفت‌وگوهای صورت گرفته در این قالب و لزوم تداوم آن به هدف ایجاد ثبات بیشتر در کل منطقه اشاره داشتند.»

بیانیه وزارت دفاع روسیه همچنین تصریح کرد که خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه و علی محمود عباس همتای سوری او برای نخستین‌بار از 11 سال پیش در مسکو با هم دیدار می‌کنند.

سفری رسمی

وزارت دفاع ترکیه چهارشنبه اعلام کرد که خلوصی آکار، وزیر دفاع و هاکان فیدان، رئیس دستگاه اطلاعاتی ترکیه برای انجام مذاکرات مهم با همتایان روسی خود در یک سفر رسمی وارد مسکو شدند.

بر اساس بیانیه این وزارتخانه، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ملی و «هاکان فیدان» رئیس سازمان اطلاعات ملی ترکیه برای دیدار و گفت‌وگو با تنی‌چند از مقامات روسیه در مسکو حضور دارند.

آکار پیشتر در ارتباط با موضوع «دیدار احتمالی سه‌جانبه وزرای دفاع ترکیه، سوریه و روسیه» که از سوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام شده بود، اظهار نظر کرد.

به گفته وزیر دفاع ترکیه، «هر کاری که باید انجام شود، مطابق تدابیر اجرایی در تمامی سطوح انجام می‌شود تا از حقوق و منافع کشور‌های‌مان محافظت شود و تماس‌هایی هم در این زمینه برقرار است.»

نخستین دیدار از زمان آغاز بحران سوریه

این نشست، اولین دیدار رسمی در سطح وزیران ترکیه و سوریه از زمان آغاز بحران سوریه در سال 2011 و تنش ناشی از آن در روابط میان آنکارا و دمشق است.

وزرای خارجه دو کشور در حاشیه نشست منطقه‌ای که در سال 2021 برگزار شد، گفت‌وگوی غیررسمی کوتاهی داشتند و آنکارا پیشتر به تماس در سطح سرویس‌های اطلاعاتی دوکشور، اذعان کرده بود.

به گزارش رسانه‌های ترکیه، هاکان فیدان، رئیس دستگاه اطلاعاتی ترکیه، چهارشنبه 7 دی در مسکو حضور یافت.

دیدار آکار و عباس در حالی صورت می‌گیرد که اردوغان هفته‌هاست تهدید کرده در شمال سوریه علیه گروه‌های کُرد(یگان‌های مدافع خلق کُرد)، دست به حمله زمینی خواهد زد.

آکار هفته گذشته تاکید کرد که آنکارا با مسکو در تماس است تا «حریم هوایی سوریه» را به روی جنگنده‌های ترکیه باز کند.

شایان ذکر است که با آغاز درگیری‌های مسلحانه در سوریه در سال 2011 و حمایت آنکارا از گروه‌های مخالفان رژیم بشار اسد، روابط دو کشور به شدت تیره شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید