پادشاه اردن: هرگونه انتفاضه جدید به نفع فلسطینی‌ها یا اسرائیلی‌ها نخواهد بود

عبدالله دوم به «سی ان ان»: تلاش اسرائیل برای اعمال فشار به منظور ایجاد تغییرات در قیمومیت اردن بر اماکن مقدس شهر قدس،«نگران‌کننده» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن اعلام کرد هرگونه انتفاضه جدید، به نفع فلسطینی‌ها یا اسرائیلی‌ها نخواهد بود.

پادشاه اردن، چهارشنبه 7 دی در مصاحبه‌ای با«سی ان ان» گفت: «باید از بابت وقوع انتفاضه جدید، نگران باشیم و اگر این اتفاق بیفتد به نفع فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها نخواهد بود.»

پادشاه اردن همچنین تصریح کرد که در صورت تغییر وضعیت کنونی اماکن مقدس شهر قدس، پادشاهی اردن برای ورود در «منازعه» آمادگی دارد. او خاطرنشان کرد که در کشورش از تلاش اسرائیل برای اعمال فشار به منظور ایجاد تغییرات در قیمومیت اردن بر اماکن مقدس شهر قدس، «نگرانی» وجود دارد.

«سی ان ان» به نقل از پادشاه اردن گفت: «اگر آنها بخواهند با ما وارد منازعه شوند، ما کاملا آماده‌ایم».

عبدالله دوم در ادامه افزود: «اجازه دهید نیمه پر لیوان را ببینیم. البته ما خطوط قرمز مشخصی داریم و اگر کسی بخواهد از این خطوط قرمز عبور کنند، با این امر برخورد می‌کنیم.»

تاریخ قیمومیت اردن بر شهر قدس

قیمومیت اردن بر شهر قدس و اماکن مقدس آن به سال 1924 در دوران حکومت شریف حسین بن علی بازمی‌گردد که در آن زمان، او 24 هزار پوند طلا برای بازسازی اماکن مقدس اسلامی در محوطه مسجد‌الاقصی اهدا کرد.

این اقدام در آن زمان، اولین اقدام خاندان هاشمی برای بازسازی اماکن مقدس نامیده شد و پس از آن بود که برای او به عنوان متولی شهرقدس، بیعت گرفته شد.

اردن حق نظارت بر امور مذهبی شهر قدس را بر اساس توافقنامه صلح «وادی عربه» که در سال 1994 با اسرائیل امضا کرد، برای خود حفظ کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید