نتانیاهو به عنوان نخست‌وزیر جدید اسرائیل سوگند یاد کرد

احزاب راست افراطی اسرائیل خواهان اعطای اختیارات بیشتری به ارتش این کشور برای به‌کارگیری زور در کرانه باختری هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان اسرائیل (کنست) به کابینه پیشنهادی نخست‌وزیر منتخب این کشور رای اعتماد داده و پس از آن بنیامین نتانیاهو برای به‌دست گرفتن قدرت از یائیر لاپید، نخست‌وزیر موقت، سوگند قانون اساسی یاد کرد.

بنا به رسانه‌های اسرائیل کابینه پیشنهادی نتانیاهو پنج‌شنبه 8 دی، با 63 رای موافق از مجموع 120 رای اعضای کنست، آغاز به‌کار کرد. 54 عضو کنست نیز با کابینه پیشنهادی نتانیاهو مخالفت کردند.

پیش‌بینی می‌شد که این کابینه 64 رای موافق اعضای ائتلافی که نتانیاهو پس از انتخابات اخیر اسرائیل تشکیل داده بود را به‌دست آورد اما یعقوب تیسلر، نماینده حزب «یهودت هتوراه» در کنست هنگام رای‌گیری در خارج از کشور حضور داشت.

به‌موجب قانون اساسی اسرائیل و بر اساس قاعده (50+1) در سیاست، دولت‌ها حق دارند با کسب 61 رای موافق اعضای کنست فعالیت خود را آغاز کنند.

نتانیاهو هنگام معرفی اعضای کابینه خود در پارلمان به ادامه مقابله با تلاش‌های ایران برای دست‌یابی به تسلیحات هسته‌ای متعهد شده و در این راستا تاکید کرد که خنثی‌کردن برنامه تسلیحات اتمی ایران در راس اولویت‌های دولت او قرار دارد.

نتانیاهو پنج‌شنبه تصریح کرد که برتری نظامی اسرائیل را حفظ خواهد کرد و برای گسترش توافقنامه‌های صلح با کشورهای منطقه تلاش خواهد کرد.

دولت جدید اسرائیل به نخست‌وزیری نتانیاهو‌ دارای رویکرد راست افراطی بوده و اولویت‌های آن تسلط کامل بر شهر قدس، گسترش شهرک‌سازی و تقابل با ایران عنوان شده است.

احزاب راستگرای اسرائیلی حاضر در کابینه نتانیاهو، همچنین خواستار آزادی عمل بیشتر ارتش برای استفاده از زور در کرانه غربی هستند.

به گزارش «فرانس پرس» در واکنش به روی کار آمدن کابینه راست‌افراطی در اسرائیل، سفیر این کشور در پاریس استعفا کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید