الاریانی: اقدامات ایران در راستای تغییر هویت ملی و محو تاریخ یمن است

وزیر اطلاع‌رسانی یمن خواستار مداخله محافل بین‌المللی برای حفاظت از اماکن و آثار باستانی این کشور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن، درباره نقش‌ رژیم ایران و شبه‌نظامیان حوثی در «تاراج سازمان‌یافته» آثار باستانی در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها و «قاچاق» آن برای خرید و فروش در خارج از این کشور هشدار داد.

الاریانی چهارشنبه 7 دی، در «توئیتر» خاطرنشان کرد که رژیم ایران «زیر پوشش پروژه‌های جعلی در چارچوب نقشه خود برای محو اماکن باستانی یمن، تخریب هویت ملی و تحریف تاریخ یمن، این اقدامات را انجام می‌دهد.»

وزیر اطلاع‌رسانی یمن همچنین از جامعه بین‌المللی، سازمان ملل و سازمان‌ها و ارگان‌های بین‌المللی و در راس آنها سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) خواست تا اقدامات رژیم ایران که به گفته او، بیانگر «نقض آشکار» قوانین و کنوانسیون‌های بین المللی است را محکوم کنند.

او همچنین بر لزوم مداخله بین‌المللی برای حفاظت از اماکن و آثار باستانی یمن تاکید کرد.

اماکن باستانی در استان‌های تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی، در معرض حفاری‌های مداوم با هدف یافتن گنجینه‌ها و آثار باستانی است که به خارج از این کشور قاچاق شده و در حراج‌های بین‌المللی به فروش می‌رسند.

فرماندهان حوثی‌ها با حفاری‌های غیرعلمی و به دور از نظارت مقامات دولتی ذی‌ربط این حوزه، تخریب سیستماتیک اماکن تاریخی یمن را هدایت می‌کنند. این اماکن به رغم درخواست‌ها و فراخوان‌های مداوم دولت یمن برای محافظت از آثار باستانی این کشور، در معرض خطر نابودی و تخریب ناشی از تخلفات حوثی‌ها است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید