منابع امنیتی اسرائیل از احتمال ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر دادند

هاآرتص: برآوردهای امنیتی اسرائیل حاکی از آن است که به‌رغم اظهارات اخیر جو بایدن درباره توافق هسته‌ای با ایران، آمریکا به امضای توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی علاقه‌مند است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص»، در شماره چهارشنبه 7 دی گزارش داد، مقامات امنیتی اسرائیل معتقدند که تغییرات آتی در عرصه بین‌المللی منجر به ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های بزرگ خواهد شد.

اظهارات بايدن «لغزش زبانی»

هاآرتص نوشت، برآوردهای امنیتی اسرائیل حاکی از آن است که به‌رغم اظهارات اخیر جو بایدن درباره توافق هسته‌ای با ایران، آمریکا به امضای توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی علاقه‌مند است.

به نوشته این روزنامه، مقامات اسرائیلی به صراحت اعلام کردند که تل آویو اظهارات اخیر بادین درباره توافق هسته‌ای با ایران را نه به عنوان اظهاراتی «الزام‌آور» می‌بینند بلکه آن را یک «لغزش زبانی» تلقی می‌کنند.

مقامات امنیتی اسرائیل می‌گویند، بخش نظامی آمریکا از امضای توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند، اما مانع اصلی رسیدن به توافق هسته‌ای در حال حاضر حمایت ایران از روسیه در جنگ این کشور علیه اوکراین است.

منابع امنیتی اسرائیلی افزودند، واشینگتن بر این باور است که اعتراضات داخلی و اوضاع اقتصادی بحرانی ایران، مقامات تهران را به بازگشت به مذاکرات هسته‌ای که چند ماه به بن‌بست رسیده است، سوق خواهد داد.

مذاکرات به بن‌بست رسیده

اظهارات مقامات امنیتی اسرائیلی در حالی مطرح شد که کاخ سفید اعلام کرد هیچ پیشرفتی در مذاکرات با ایران حاصل نشده است و اعتقادی مبنی بر احتمال پیشرفت در روند مذاکرات در آینده نزدیک را ندارد.

این روزنامه نوشت که تل‌آویو از گسترش نفوذ ایران به مناطق جدید در خاورمیانه به ویژه در کشورهای اطراف اسرائیل، مانند سوریه بیم دارد.

تحریم‌های سخت آمریکا علیه ایران

مذاکرات ایران و کشورهای غربی پس از گفت‌وگو‌های طولانی و پیچیده که از آوریل سال 2021 در وین آغاز شد و 16 ماه به طول انجامید، در پی اصرار ایران بر پایان دادن به تحقیقات بیشتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از یافتن نشانه‌هایی از اورانیوم غنی‌شده در 3 سایت مخفی که ایران آنها را فاش نکرده بود، متوقف شد.

این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اعلام کرد این آژانس بدون دریافت پاسخ‌های قابل قبول از سوی ایران از پایان دادن به تحقیقات در این زمینه خودداری می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید