سعودی پیشتاز کشورهای ارائه‌کننده «کمک‌ توسعه‌ای»

ریاض مبلغ 26.71 میلیارد ریال سعودی معادل 7.12 میلیارد دلار آمریکا، به امور بشردوستانه و توسعه‌ای کمک کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دکتر عبدالله الربیعه، مشاور دیوان سلطنتی سعودی و ناظر کل مرکز امداد و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان، دوشنبه 5 دی تاکید کرد، پادشاهی عربی سعودی با اعطای مبلغ 26.71 میلیارد ریال سعودی معادل 7.12 میلیارد دلار آمریکا، در ارائه کمک‌های رسمی توسعه (امور بشردوستانه و توسعه‌ای) به کشورهای کم‌درآمد، در صدر کشورهای اهداکننده قرار گرفت.

این داده‌های جدید از کمک‌های توسعه چهارشنبه 21 دسامبر 2022، توسط کمیته کمک به توسعه «سازمان همکاری اقتصادی و توسعه» که بزرگترین کمیته انجمن کشورهای اهداکننده توسعه است، منتشر شد.

کمیته مذکور که مقر آن در پاریس پایتخت فرانسه است، در گزارش رسمی خود درباره کشورهای کمک کننده به توسعه در سال 2022 نشان داد که سعودی در صدر کشورهای اهداکننده توسعه قرار گرفته است.

دکتر الربیعه با اشاره به اینکه این کمک ها 1.05 درصد از درآمد ناخالص ملی سعودی را تشکیل می دهد، افزود که با این درصد، پادشاهی عربی سعودی نه تنها در صدر کشورهای کمک کننده قرار گرفته بلکه از سطح اهداف مصوبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اکتبر 1970 که در این زمینه درنظر گرفته شده بود نیز فراتر رفته است.

در مصوبه مجمع عمومی سازمان ملل مقرر شده بود که کشورهای کمک کننده 0.7 درصد از درآمد ناخالص ملی خود را به عنوان کمک رسمی برای توسعه و تهیه منابع نوآورانه تأمین مالی برای کشورهای در حال توسعه تخصیص دهند.

الربیعه با اشاره به مرکز امداد و ارائه کمک‌های بشر دوستانه ملک سلمان از تلاش‌ دست اندرکاران این مرکز در مستندسازی و ثبت کمک‌های ارائه شده توسط سعودی به مردم و کشورهای جهان از طریق پلتفرم‌های بین‌المللی مطابق با استانداردهای بین‌المللی تشکر و قدردانی کرد.

الربیعه گفت: «دستورات ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود و شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد این کشور به این دستاورد بزرگ پادشاهی عربی سعودی در خط مقدم اقدامات بشردوستانه بین المللی قرار داد، کمک شایانی کردند.»

او اظهار داشت که سعودی در طول تاریخ خود با خیرخواهی دست خود را برای کمک به افراد ضعیف دراز کرده و به نیازمندان در هر کجا هستند امدادرسانی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید