فراخوان بریتانیا، آمریکا و ایتالیا برای ایجاد حل و فصل سیاسی در لیبی

وزارت خارجه بریتانیا: مردم لیبی شایسته دولتی یکپارچه و منتخب دموکراتیک هستند که بتواند در راستای منافع کشور، قدرت را به دست گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که اختلافات میان سیاستمداران در لیبی همچنان ادامه دارد، کشورهای بریتانیا، آمریکا و ایتالیا از همه طرف‌های موثر در امور لیبی خواستند تا ضمن همکاری با عبدالله باتیلی، فرستاده سازمان ملل متحد، به مسئولیت‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و حقوق بشری خود در قبال مردم این کشور عمل کنند.

وزارت خارجه بریتانیا، شنبه 3 دی در بیانیه‌ای اعلام کرد که از عقیله صالح، رئیس پارلمان و خالد المشری، رئیس شورای عالی دولت دعوت می‌کند به منظور دستیابی به توافق سریع مبتنی بر قانون اساسی، تحت نظارت سازمان ملل متحد با یک‌دیگر دیدار کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در اسرع وقت، همچنان آرمان مردم لیبی است که «شایسته دولتی یکپارچه و منتخب دموکراتیک است که بتواند در راستای منافع کشور، قدرت را به دست گیرد.»

حمایت از گفت‌وگوهای لیبی

وزارت خارجه بریتانیا در این بیانیه بر آمادگی این کشور برای همکاری با همه طرف‌ها در راستای حمایت از این اهداف و تعهد خود به حمایت از گفت‌وگوی جامع لیبی به سرپرستی سازمان ملل و همچنین حمایت خود از تلاش‌های باتیلی تاکید ورزید.

در همین بیانیه آمده است که اگر پارلمان و شورای دولت به توافقی سریع پیرامون یک نقشه راه معتبر انتخاباتی دست نیابند، «باید از سازوکارهای جایگزینی برای کاهش رنج ناشی از ترتیبات سیاسی موقت، استفاده شود.»

توافق آتش‌بس

بریتانیا همچنین، از همه طرف‌های سیاسی در لیبی خواست تا روند اجرای کامل توافق آتش‌بس امضا شده در اکتبر 2020 را به منظور حفظ ثبات و وحدت لیبی و حمایت کامل از کمیته نظامی مشترک (5 + 5)، تسریع کنند.

در دو بیانیه دیگر که متعاقبا منتشر شد، وزارت امور خارجه ایتالیا و سفارت آمریکا در لیبی، همین فراخوان‌ها را، یک سال پس از به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی که قرار بود در 24 دسامبر 2021 برگزار شود، با طرف‌های موثر در این کشور در میان گذاشتند.

عبدالله باتیلی، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در لیبی از همه مردم لیبی با گرایش‌های مختلف خواست تا سال 2023 را به سرآغاز عصری جدید برای این کشور شامل برگزاری انتخابات آزاد و سالم تبدیل کنند.

عقیله صالح و خالد المشری، روسای پارلمان لیبی و شورای عالی دولت، جمعه با لغو قانون تشکیل دادگاه قانون اساسی در شهر بنغازی به منظور آمادگی برای از سرگیری انتخابات که ماه‌ها است به تاخیر افتاده، موافقت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید