اقلیم کردستان عراق حمله به کردها در فرانسه را محکوم کرد

بارزانی از کردهای ساکن فرانسه خواست خویشتن‌داری کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت اقلیم کردستان عراق، ضمن محکوم کردن حمله مسلحانه به کردها در فرانسه، از کردهایی که در این کشور زندگی می‌کنند خواست آرامش خود را حفظ کنند.

حکومت اقلیم کردستان عراق، شنبه 3 دی، در بیانیه‌ای اعلام کرد، به نهادهای دولت فرانسه و سیستم قضایی این کشور اطمینان کامل دارد که اقدامات لازم را برای حفاظت از کردهای ساکن فرانسه را انجام داده و عاملان جنایت این حمله مسلحانه را بازخواست کنند.

خویشتن‌داری کردهای ساکن در فرانسه

مسرور بارزانی، نخست وزیر حکومت اقلیم کردستان عراق، در صفحه توییتر خود با ابراز «ناراحتی عمیق» خود از این حمله نوشت: قلبم با خانواده‌های قربانیان است و از کردهای ساکن فرانسه می‌خواهم که خویشتن‌داری کنند ما به هیچ وجه نباید خشونت را توجیه کنیم».

او همچنین افزود: «مطمئن هستم که شرکای فرانسوی ما از هیچ تلاشی برای حفاظت از جامعه کردهای این کشور دریغ نخواهند کرد و عاملان جنایت را به سزای اعمالشان خواهند رساند».

کشته شدن 3 کرد در پاریس

روز جمعه دوم دی، «منطقه 10» پاریس که محل حضور بسیاری از شهروندان کرد این کشور است، شاهد یک حمله مسلحانه بود که طی آن سه شهروند کرد جان خود را از دست دادند.

به گفته دادستانی عمومی در پاریس، بر اثر این حمله مسلحانه سه نفر کشته و سه نفر دیگر زخمی شده‌اند.

جرالد دارمانین، وزیر کشور فرانسه گفت که عامل این حمله، یک شهروند فرانسوی بوده و انگیزه این حمله «هدف‌ قراردادن خارجی‌ها» عنوان شد.

عامل این حمله فردی به نام «ویلیام‌ ام» 69 ساله و یک راننده قطار و بازنشسته است.

رسانه‌ها به نقل از وزیر کشور فرانسه خبر داده‌اند، عامل این حمله که با یک قبضه اسلحه کمری وارد «مرکز فرهنگی کردی احمد کایا» شده بود، دارای گرایش‌های نژادپرستانه است.

پدر او که 90 سال دارد، روز شنبه به رسانه‌های فرانسوی گفت که پسر او «دیوانه» است. او در 8 دسامبر سال گذشته، با «شمشیر» به یک اردوگاه پناهندگان حمله کرده بود.

گفتنی است که بخش عمده جامعه کردهای فرانسه مهاجرینی هستند که در نیمه دوم دهه شصت میلادی از ترکیه به فرانسه مهاجرت کرده‌اند. دهه‌ هفتاد و سال‌های پس از آن نیز شاهد مهاجرت هزاران کرد از ترکیه، ایران، عراق و سوریه به فرانسه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید