مکرون: بحران‌های عراق، سوریه و لبنان تنها با کاهش نقش ایران حل می‌شوند

رئیس جمهوری فرانسه بر بازسازی نظام مالی لبنان از طریق رئیس جمهور، نخست‌وزیر و تیم وزرای پاکدست و مردمی تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در رابطه با کنفرانس بغداد که در اردن برگزار شد، تاکید کرد بحران‌های لبنان، عراق و سوریه بدون کاهش نقش منطقه‌ای ایران قابل حل‌وفصل نیست.

او که با روزنامه «النهار» در هواپیمای ریاست جمهوری فرانسه حین بازگشت از اردن گفتگو می‌کرد، تغییر رهبری در لبنان را ضروری دانست.

رئیس جمهوری فرانسه، همچنین با اشاره به نقش منفی حزب‌الله در ساختار سیاسی لبنان، گفت که این حزب وابسته به ایران از کاستی‌های سیستم سیاسی و ناکارآمدی سازوکارهای حل مشکلات مردم به نفع خود بهره‌برداری می‌کند.

مکرون با تاکید بر حل مشکلات مردم لبنان ‌و اخراج نیروهای مانع حل این مشکلات از ساختار سیاسی این کشور، بر بازسازی نظام مالی لبنان از طریق رئیس جمهور، نخست‌وزیر و تیم وزرای پاکدست و مردمی تاکید کرد.

اردن سه‌شنبه گذشته میزبان دومین دوره کنفرانس بغداد بود که طی آن کشورهای حاضر خواستار روابط متقابل با رعایت اصل «حسن همجواری» و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر شدند.

در همین رابطه، پارلمان لبنان برای نهمین بار در انتخاب جانشین میشل عون، رئیس جمهوری این کشور ناکام‌ ماند. دوره ریاست جمهوری عون 40 روز پیش به پایان رسیده بود.

این در حالی است که لبنان شاهد شکاف عمیق سیاسی میان جریان‌های سیاسی و بحران بی‌سابقه اقتصادی است و دولت موقت این کشور تاکنون نتوانسته تصمیم‌های تعیین‌کننده جهت حل مشکلات اتخاذ کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید