کشته شدن دو سرباز عراقی در حمله جدید «داعش» در کرکوک

سربازان عراقی در منطقه مخمور در حال گشت‌زنی بودند که خودروی زرهی حامل آنها در برخورد با یک بمب‌کنار جاده‌ای، منفجر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع امنیتی عراق پنج‌شنبه یکم دی‌ماه از کشته شدن دو سرباز این کشور در حمله جدید گروه داعش در استان کرکوک خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق حمله به سربازان این کشور حین انجام گشت‌زنی در منطقه مخمور از توابع استان کرکوک صورت گرفته و خودروی حامل آنها با بمب کنار جاده‌ای برخورد کرده و منفجر شده است که در این حادثه دو سرباز عراقی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

این حمله که هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته، شامگاه چهارشنبه در روستای السحل در منطقه الدبس کرکوک رخ داد.

منبع امنیتی: کار «داعش» است

یک منبع امنیتی در استان کرکوک که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت که اعضای داعش این بمب کنارجاده‌ای را کار گذاشته‌اند.

به گفته این منبع امنیتی، عناصر داعش ابتدا دو خودروی نظامی هامر متعلق به سربازان ارتش عراق را با بمب کنار جاده‌ای هدف قرار دادند و سپس با مسلسل به طرف آنها آتش گشودند.

این منبع افزود که در این حمله دو سرباز کشته و سه سرباز دیگر زخمی شدند.

این حمله در منطقه‌ای تحت کنترل دولت مرکزی بین کرکوک و اربیل پایتخت اقلیم خودمختار کُردستان و از جمله مناطق مورد مناقشه دو طرف است، رخ داده است.

خلل امنیتی آشکار؛ ضرورت پاسخگویی

روز چهارشنبه در جریان نشست رهبران امنیتی عراق، محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر این کشور به فرماندهان نظامی دستور داد تا ارزیابی جامعی از طرح‌ها و تغییر تاکتیک‌های نظامی مورد استفاده در مناطقی که شاهد فعالیت بقایای تروریست‌ها هستند، انجام دهند.

او دوشنبه شب در سخنرانی خود گفت:«اشتباهاتی از سوی سرویس‌های امنیتی وجود دارد. نقص آشکاری وجود دارد که منجر به این حادثه شده است و باید نوعی پاسخگویی باشد».

روز سه‌شنبه 29 آذر، نیز دست‌کم 14 نفر در حمله مسلحانه افرادی ناشناس به یک خودروهای غیرنظامی در استان دیاله در شمال شرق بغداد کشته و زخمی شدند.

بر اساس آنچه رسانه‌های محلی گزارش دادند، یک گروه مسلح که گمان می‌رود وابسته به «داعش» باشد، به خودروهای غیرنظامی در منطقه «التحویله» در استان دیاله حمله کرد.

این منابع افزودند که در این حمله 6 تن کشته و 8 نفر دیگر زخمی شدند.

روز یکشنبه نیز 9 نفر از نیروهای امنیتی عراق در حمله‌ای مسلحانه به خودروی حامل آنها در استان کرکوک واقع در شمال عراق کشته شدند.

گروه «داعش» بعد از ساعاتی مسئولیت این حمله تروریستی به نیروهای عراقی را بر عهده گرفت.

حملات چند روز گذشته یکی از مرگبارترین حملاتی است که داعش در ما‌ه‌های اخیر در عراق انجام داده است.

این نوع حملات نشان می‌دهد که این گروه هنوز توانایی آسیب رساندن به نیروهای عراقی را دارد.

بر اساس گزارش شورای امنیت سازمان ملل، داعش هنوز حدود 6 تا 10 هزار جنگجو در عراق و سوریه دارد دارد.

عراق در سال 2017 «پیروزی» بر داعش را اعلام کرد، اما عناصر این گروه همچنان در مناطق روستایی و دورافتاده این کشور فعال هستند.

عملیات امنیتی علیه داعش

نیروهای امنیتی عراق به طور مداوم عملیاتی را علیه بازماندگان داعش در این کشور انجام می‌دهند.

تاکنون ده‌ها تن از افراط‌گرایان اسلامی در حملات هوایی یا حملات زمینی عراق کشته شدند.

داعش در سال 2014 کنترل مناطق وسیعی در عراق و سوریه را به دست گرفت، اما در سال‌های 2017 در عراق و در سال 2019 در سوریه شکست خورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید