وزیر انرژی سعودی: تصمیم «اوپک پلاس» برای کاهش سقف تولید روزانه نفت درست بود

عبدالعزیز بن سلمان: سیاسی‌کردن آمار و پیش‌بینی‌ها، انتقاد مصرف‌کنندگان را برانگیخته و بازار را مختل می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی سعودی اعلام کرد که تصمیم «اوپک پلاس» در پی بروز بحران اوکراین برای کاهش سقف تولید روزانه، تصمیمی درست و بجا بود.

وزیر انرژی سعودی، سه‌شنبه 29 آذر در مصاحبه با خبرگزاری رسمی سعودی«واس» افزود: «مصوبات «اوپک پلاس» را سیاسی نکرده و مسائل سیاسی را بیرون از تحلیل‌ها و پیش‌بینی خود از وضعیت بازار نگه‌می‌داریم. تمرکز ما فقط بر روی مسائل اساسی بازار است که امکان ارزیابی واقع‌بینانه‌تر و شفاف‌تر وضعیت را به ما داده و نتیجتا اعتبار ما را بالا می‌برد».

عبدالعزیز بن سلمان در ادامه گفت: «در ابتدای بحران اوکراین، پیش‌بینی برخی محافل، فقدان مقادیر زیادی از عرضه نفت تا بیش از سه میلیون بشکه در روز بود که باعث ایجاد نگرانی و بروز نوسانات شدید در بازارها شد. در آن شرایط «اوپک پلاس» به عدم واکنش به موقع به بحران متهم شد ولی کمبود پیش‌بینی شده عرضه، عملا اتفاق نیفتاد».

وزیر انرژی سعودی خاطرنشان کرد: «مشکل در سیاسی‌کردن آمار و پیش‌بینی‌ها و استفاده از آنها برای زیر سوال‌بردن اعتبار «اوپک پلاس» و نقش آن در ثبات بازار نهفته است که منجر به تحریک مصرف‌کننده، سردرگمی در بازار، برهم‌خوردن توازن و تفسیرهای نادرست می‌شود که به‌طور کلی آشفتگی توجیه‌ناپذیر بازار را به دنبال دارد».

وزیر انرژی سعودی با اشاره به انتشار اطلاعات ضد و نقیض و ایجاد «معمای بشکه‌های گم‌شده» در ارزیابی تقاضا در سال 2021 که در مرحله بعدی، حل شد، افزود: «هیچ بعید نیست که مسئله«بشکه‌های گم‌شده» در اوایل سال 2023 نیز به‌دلیل دست‌کم گرفتن مجدد ارزیابی‌های تقاضا در سال 2022، بار دیگر تکرار شود».

وزیر انرژی سعودی در ادامه افزود: «در تحلیل نهایی، سیاسی‌شدن آمارها و پیش‌بینی‌های غیرواقع‌بینانه غالبا نتیجه معکوس داشته و منجر به از میان‌رفتن اعتبار می‌شود».

عبدالعزیز بن سلمان فاش ساخت که بازار نفت طی سال‌های گذشته در معرض شوک‌های شدید قرار گرفت ولی ابتکارعمل‌ها و اقدامات پیش‌گیرانه «اوپک پلاس»، مانع ایجاد اختلال ناشی از این تکانه‌ها در بازارهای نفتی شد.

وزیر انرژی سعودی تاکید کرد که کشورش در چارچوب «اوپک پلاس» در تعامل با هرگونه وضعیت بازار، تردید به خود راه نخواهد داد و با آگاهی از این‌ گام برمی‌دارد که هر چه ثبات بازار بیشتر شود، اعتبار آن نیز افزایش می‌یابد و از سوی دیگران بیشتر قابل اعتماد می‌شود. او همچنین گفت که این رویکرد چرخه‌ای مثبت است که «اوپک پلاس» می‌کوشد با تحلیل واقع‌بینانه و تداوم تمرکز بر مبانی بازار، آن را حفظ کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید