واکنش نخست‌وزیر سابق اسرائیل به اعلام «مرگ برجام» در اظهارات بایدن

بنا بر ارزیابی «فاکس نیوز»، اظهارات بایدن «آخرین میخ» را بر تابوت توافق هسته‌ای با ایران کوبیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نفتالی بنت، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل در واکنش به اعلام «مرگ برجام» در اظهارات اخیر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، آن تحول را یکی از دستاوردهای دولت خود عنوان کرد.

انتشار ویدیویی که در آن جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده اخیرا مرگ برجام را اعلام می‌کند، واکنش قابل توجه نخست‌وزیر پیشین اسرائیل را به‌دنبال داشته است.

بنت در توییتی نوشت: «دستاورد بزرگ دولت ما! در سکوت و با یک سری اقدامات دیپلماتیک و اقدامات عاقلانه دیگر، موفق شدیم بدون آن که در برابر ایالات متحده قرار بگیریم، بازگشت به توافق هسته‌ای را متوقف کنیم.»

او در توصیه به دولت آتی بنیامین نتانیاهو برای در پیش‌گرفتن رویه دولت پیشین در تاثیرگذاری بر رویکردهای آمریکا در قبال ایران و مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده رژیم جمهوری اسلامی در منطقه، افزود: «همچنین، مبارزه با تروریسم ایران را (و نه فقط برنامه اتمی) از مرزهای اسرائیل به خاک ایران کشاندیم. به سر اختاپوس ضربه زدیم تا بازوهایش را تضعیف کنیم. دولت جدید باید همین روند را ادامه دهد.»

شایان ذکر است علاوه بر کارشکنی‌های ایران و پیش‌شرط‌ها و درخواست‌های فرا‌برجامی و غیرواقع‌بینانه آن که تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای را به بن‌بست کشیده و مقامات آمریکایی و اروپایی بارها به‌طور مکرر به چنین مواردی اشاره کرده بودند، یائیر لاپید، وزیر خارجه پیشین اسرائیل نیز در ماههای اخیر از نقش کشورش در متوقف کردن روند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای با ایران خبر داده بود.

واکنش نفتالی بنت پس از آن بود که روز گذشته ویدیویی در رسانه‌ها منتشر شد که در آن جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در جریان یک گردهمایی که روز 4 نوامبر برگزار شده، می‌گوید توافق هسته‌ای ایران «مرده» است.

بنا به گزارش روز سه‌شنبه 20 دسامبر خبرگزاری «فاکس نیوز» در این فیلم زنی به بایدن می‌گوید: «پرزیدنت بایدن، لطفاً اعلام کنید برجام مرده است.» بایدن ابتدا خودداری می‌کند و پاسخ می‌دهد: «خیر»، سپس توضیح می‌دهد: «دلایل زیادی دارد [که اعلام نمی‌کنیم]. [برجام] مرده است، ولی اعلام نمی‌کنیم. قضیه طولانی است. باید اطمینان حاصل کنیم.…»

در این لحظه زن معترض حرف بایدن را قطع می‌کند و می‌گوید: «ما نمی‌خواهیم با آخوندها هیچ معامله‌ای بکنید. معامله بی‌معامله. آنها نماینده ما نیستند. آنها دولت ما نیستند.» بایدن در حال ترک گردهمایی پاسخ می‌دهد: «آنها [رژیم ایران] سلاح هسته‌ای تولید خواهند کرد و آن سلاح را نمایندگی خواهند کرد.»

بنا بر ارزیابی «فاکس نیوز»، اظهارات بایدن «آخرین میخ» را بر تابوت توافق هسته‌ای با ایران کوبیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید