سعودی با ابراز تأسف خواستار لغو ممنوعیت تحصیلات عالی دختران افغانستان شد

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی فرمان حکومت دفاکتوی افغانستان مبنی بر بستن دانشگاه‌ها به روی دختران و زنان برای مدتی نامعلوم در این کشور را رویکردی نگران‌کننده توصیف و به شدت محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه سعودی با ابراز تعجب و تاسف از تصمیم دولت موقت افغانستان مبنی بر ممنوع کردن تحصیلات دانشگاهی برای دختران در این کشور، خواستار لغو این مصوبه شد.

این وزارت‌خانه چهارشنبه 30 آذر، در بیانیه‌خود در این رابطه گفته است که این اقدام دولت موقت افغانستان در تناقض با حقوق قانونی زنان است و نه‌تنها باعث تعجب و تاسف ریاض شده بلکه تعجب همه کشورهای اسلامی را برانگیخته است.

Advertisement

وزارت خارجه سعودی همچنین تاکید کرد که این تصمیم با اعطای حقوق کامل قانونی به زنان که مهمترین آن، حق تحصیل است و به حمایت از امنیت، ثبات، توسعه و رفاه افغانستان و مردم برادر در این کشور کمک می‌کند، منافات دارد.

در همین راستا، حسین ابراهیم طه، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، فرمان حکومت دفاکتوی افغانستان مبنی بر بستن دانشگاه‌ها به روی دختران و زنان برای مدتی نامعلوم را رویکردی نگران‌کننده توصیف و به شدت محکوم کرد.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، چهارشنبه طی بیانیه‌ای تاکید کرد فرمان حکومت دفاکتوی افغانستان برای ممنوع کردن تحصیلات دانشگاهی دختران که از سوی وزارت آموزش عالی متبوع آن اعلام شده، باعث نگرانی عمیق سازمان همکاری اسلامی شده است.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و فرستاده ویژه آن به افغانستان، بارها به مقامات حکومت دفاکتوی این کشور در مورد اتخاذ چنین تصمیمی هشدار داده بودند که تازه‌ترین مورد آن، پیام هشداری بود که توسط فرستاده ویژه دبیرکل این سازمان به افغانستان در جریان سفر او به کابل در اواسط نوامبر 2022، انتقال یافت.

در این پیام تاکید شده که تعلیق دسترسی دانشجویان دختر به دانشگاه‌های افغانستان، لطمه قابل توجهی به اعتبار حکومت موقت موجود خواهد زد و دختران و زنان افغانستان را نیز از حقوق اساسی خود برای تحصیل، اشتغال و عدالت اجتماعی، محروم خواهد کرد.

سازمان همکاری اسلامی، به رغم این که همچنان به سیاست ارتباط‌گیری با حکومت دفاکتوی افغانستان پایبند است، با محکوم کردن شدید این تصمیم آن، از مقامات حکومت موقت در کابل خواست به منظور حفظ انسجام میان تعهدات و تصمیمات عملی خود، از این تصمیم انصراف دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید