دولت یمن رژیم ایران را به تهدید گذرگاه‌های کشتیرانی بین‌المللی متهم کرد

وزیر خارجه یمن بر لزوم برداشتن گام‌های جدی برای مقابله با حوثی‌ها و منع آنها از هدف قرار دادن مستمر و سیستماتیک زیرساخت‌ها و تاسیسات غیرنظامی و تجاری تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت یمن، از تلاش‌های آمریکا برای توقیف و رهگیری محموله‌های تسلیحاتی قاچاق از سوی رژیم ایران به شبه‌نظامیان حوثی قدردانی کرد.

دولت یمن، شامگاه سه‌شنبه 29 آذر، رژیم ایران را به تهدید ایمنی خطوط کشتیرانی و تجارت بین‌المللی و گسترش هرج و مرج در منطقه متهم کرد.

مواضع دولت یمن در قبال اقدامات رژیم ایران توسط احمد بن مبارک، وزیر خارجه این کشور و در سخنان او طی دیدار با استفان فاگین سفیر آمریکا در یمن، بیان شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، سفیر آمریکا و وزیر خارجه یمن در این نشست تحولات یمن و آینده روند صلح با توجه به تداوم کارشکنی شبه‌نظامیان حوثی و تشدید تنش از سوی این گروه که با هدف قرار دادن تاسیسات و زیربناهای اقتصادی آغاز شده است را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

وزیر خارجه یمن در این نشست با هشدار نسبت به پیامدهای تداوم حملات تروریستی حوثی‌ها بر وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم این کشور، بر لزوم برداشتن گام‌های جدی برای مقابله با این گروه تروریستی و منع آنها از هدف قرار دادن مستمر و سیستماتیک زیرساخت‌ها و تاسیسات غیرنظامی و تجاری تاکید کرد.

از سوی دیگر سفیر آمریکا بر موضع کشورش در حمایت از تلاش‌های فرستاده ویژه سازمان ملل برای دستیابی به صلح در یمن تاکید کرد.

او همچنین بر حمایت ایالات متحده از شورای ریاستی یمن، امنیت، وحدت و ثبات این کشور تاکید کرد.

پیشتر وزیر خارجه یمن تاکید کرده بود که هدف قرار دادن تاسیسات نفتی و خطوط کشتیرانی توسط شبه‌نظامیان حوثی، تهدیدی برای منافع بی‌المللی و چالشی است که باید با تمام ابزارهای ممکن با آن مقابله کرد

بن مبارک دوشنبه گذشته در جریان گفت‌وگو با پیتر سمنبی، فرستاده ویژه سوئد به یمن در ریاض، بر لزوم اتخاذ تدابیر بین‌المللی مشخص علیه اقدامات تروریستی حوثی‌ها تاکید کرد.

او گفت که شبه‌نظامیان حوثی دیگر نه تنها یک تهدید داخلی به شمار می‌روند، بلکه به تهدیدی و چالشی جدی برای منافع بین‌المللی تبدیل شده‌اند که باید با تمام ابزارهای ممکن با آن مقابله کرد.

وزیر خارجه یمن تشدید تنش اخیر حوثی‌ها را با اعتراضات مردمی فزاینده در ایران مرتبط دانست و گفت: «شبه‌نظامیان حوثی به دنبال منحرف کردن توجه از تظاهرات مردمی و مطالبات ایرانیان برای سرنگونی رژیم در تهران هستند.

او همچنین بر لزوم اتخاذ تدابیر مشخص جامعه بین‌المللی در برابر این اقدامات تروریستی و برخورد قاطعانه با اقدامات مخرب شبه‌نظامیان حوثی و حمایت از دولت یمن در اجرای تصمیم شورای دفاع ملی در قرار دادن شبه نظامیان حوثی به عنوان یک سازمان تروریستی، تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید