رشاد العلیمی: شواهدی از دخالت ایران در امور یمن را به واشینگتن ارائه دادیم

رئیس شورای ریاستی یمن: هیچ تغییری در موضع آمریکا در قبال شبه‌نظامیان حوثی رخ نداده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رشاد العلیمی، رئیس شورای ریاستی یمن اعلام کرد که مدارک و شواهدی به آمریکا داده شده که حمایت ایران از شبه‌نظامیان حوثی و دخالت‌های این کشور در امور یمن را اثبات می‌کند و دولت آمریکا تا 20 پرونده در خصوص دخالت ایران در یمن تحویل گرفته است.

العلیمی دوشنبه 28 آذر در مصاحبه اختصاصی با «العربیه» افزود که آمریکا، شواهد و مدارک داده شده از سوی شورای ریاستی در خصوص دخالت ایران در یمن را «ناکافی» می‌داند ولی منافع سیاسی آمریکا است که چنین موضعی را در قبال بحران یمن شکل داده است.

العلیمی در ادامه مصاحبه با اشاره به این‌که تغییری در موضع آمریکا در قبال شبه‌نظامیان حوثی ایجاد نشده است، افزود یمن از جامعه جهانی خواسته است حوثی‌ها را در زمره گروه‌های تروریستی قرار دهد.

دخالت‌های گذشته ایران در یمن

العلیمی خاطرنشان کرد: هسته‌های ایرانی از سال 1983 در یمن شکل گرفتند و شبه‌نظامیان نیابتی ایران همزمان با تشکیل حزب‌الله لبنان در یمن تشکیل شدند و دخالت‌های ایران در یمن دارای پیشینه زمانی طولانی است و نتیجه جنگ کنونی یمن نیست.

به گفته رئیس شورای ریاستی یمن، تصمیم دولت در مورد قرار دادن حوثی‌ها در فهرست سازمان‌های تروریستی، فرماندهان این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران را هدف قرار می‌دهد.

«آتش‌بس شکننده»

العلیمی با بیان این که شبه‌نظامیان حوثی با تمدید آتش‌بس مخالفت می‌کنند، خاطرنشان کرد که آتش‌بس، «شکننده» است و شبه‌نظامیان حوثی به مفاد آن پایبند نیستند.

او همچنین افزود که دولت قانونی یمن برخلاف حوثی‌ها به تمامی تعهدات خود در قبال آتش‌بس پایبند بوده در حالی که به دلیل موارد تخلفات حوثی‌ها، صدها نفر در یمن کشته و زخمی شدند.

به گفته او شبه‌نظامیان حوثی با بازگشایی جاده‌های استان تعز مخالفت کرده و همچنین میلیاردها ریال از محل درآمدهای بندر الحدیده را مصادره و تصاحب کرده‌اند.

«خواهان اقدام جامعه جهانی»

العلیمی همچنین با اشاره به این که جامعه جهانی صرفا به محکوم‌کردن شفاهی شبه‌نظامیان حوثی اکتفا کرده، افزود: «خواهان عمل هستیم».

رئیس شورای ریاستی یمن در ادامه این مصاحبه با بیان این که هیچ تفاوتی میان عملکرد حوثی‌ها و القاعده و گروه «داعش» وجود ندارد، گفت: «جامعه بین‌المللی نباید مشوق‌هایی را در اختیار شبه‌نظامیان حوثی بگذارد».

به گفته العلیمی، شبه‌نظامیان حوثی زندانیانی از القاعده را آزاد کرده و به مناطق تحت کنترل دولت قانونی گسیل داشته‌اند.

رئیس شورای ریاستی یمن با بیان این که حوثی‌ها شریک صلح نیستند، تاکید کرد که مردم، دولت یمن را به دلیل امتیازدهی به حوثی‌ها ملامت می‌کنند.

نفوذ حوثی‌ها در آلمان

العلیمی در بخش دیگری از این مصاحبه فاش ساخت که حوثی‌ها عواملی در آلمان دارند و روی موضع آلمان به شدت حساب کرده بودند.
او در خصوص نهادهای دولتی یمن با اشاره به این که همه نهادها و زیرساخت‌های دولتی یمن تخریب شده است، خاطرنشان کرد که شبه‌نظامیان حوثی از رسانه‌های خود در جهت تجزیه شورای رهبری یمن استفاده کردند.

به گفته العلیمی حوثی‌ها و حامیان ایرانی آنها، تشکیل شورای ریاستی یمن را امری نگران‌کننده تلقی کردند.

کانون‌های خبرسازی دشمن

رئیس شورای ریاستی یمن شایعات مربوط به ممنوعیت بازگشت خود به عدن را نادرست خواند و تاکید کرد که کانون‌های تبلیغاتی دشمن در پشت این گونه ادعاها علیه شورای رهبری یمن قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید