آغاز به‌کار «همایش بغداد 2» با محوریت نیاز عراق و منطقه به ثبات و امنیت

کاخ الیزه هدف از برپایی دومین نشست« همایش بغداد» را حمایت از ثبات، امنیت و شکوفایی عراق و بررسی وضعیت تمامی منطقه با توجه به نقش محوری عراق در آن عنوان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دومین نشست «همایش بغداد برای همکاری و شراکت » در اردن با حضور شماری از رهبران کشورها آغاز به‌کار کرد.

طی فعالیت‌های این نشست که سه‌شنبه 29 آذر در منطقه بحرالمیت آغاز شده عبدالله دوم، پادشاه اردن در سخنانی با بیان این که «امنیت عراق، رکن اساسی در امنیت منطقه ما است»، بر باورمندی کشورش «به نیاز منطقه به ثبات و صلح عادلانه و فراگیر» تاکید کرد.

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در سخنان خود گفت: «اجازه نمی‌دهیم از خاک ما به عنوان منشاء هرگونه تهدیدی علیه کشورهای همسایه، استفاده شود».

السودانی تاکید کرد: «عراق خود را از سیاست‌های جبهه‌بندی و فراخوان به تشدید تنش، دور نگاه می‌دارد.»

نخست‌وزیر عراق با اشاره به «تهدید وجودی ناشی از کمبود آب»، از ترکیه و ایران خواست تا امنیت آبی عراق را تضمین کنند.

السودانی در بخشی از سخنان خود خواهان «تداوم اقدام مشترک برای مقابله با افکار افراط‌گرایانه» شد.

مکرون: عراق یکی از قربانیان بی‌ثباتی در منطقه است

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز اعلام کرد که «عراق به عرصه‌‌ای برای ارتکاب موارد نقض (حاکمیت) و مداخلاتی تبدیل شده است که تمامی منطقه را بی‌ثبات می‌سازد.»

مکرون با بیان این که «عراق یکی از قربانیان بی‌‌ثباتی و ناامنی در منطقه است»، خاطرنشان کرد: «منطقه خاورمیانه از همه مولفه‌های لازم برای قرار گرفتن در راس دستورکار بین‌المللی برخوردار است»، اما «از چنددستگی و مداخله‌جویی رنج می‌برد که بر ثبات آن تأثیر منفی می‌گذارد.»

مخالفت مصر با دخالت‌های خارجی در عراق

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر در «کنفرانس بغداد 2» تاکید کرد که «مصر با هرگونه دخالت خارجی در امور عراق مخالف است».
رئیس جمهوری مصر با بیان این که «گسترش تروریسم و افکار افراط‌گرایانه، مردم عراق را به ستوه آورده است»، بر اراده جدی قاهره برای اقدام در جهت اجرای پروژه‌های مشترک با عراق تاکید کرد.

تاکید بورل بر عراق باثبات

جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا هم با تاکید بر لزوم «احترام تمامی طرف‌ها به تمامیت ارضی عراق»، گفت: «اتحادیه اروپا خواهان عراق باثبات و قدرتمندتر است.»

محور کاری همایش بغداد 2

در این کنفرانس، راه‌های حمایت از عراق و تلاش‌ در راستای تقویت امنیت و حاکمیت و تضمین ثبات این کشور به منظور دستیابی به توسعه و رفاه مردم آن بررسی می‌شود.

همچنین توسعه سازوکارهای همکاری منطقه‌ای با عراق در شماری از عرصه‌ها از قبیل مبارزه با تروریسم، امنیت غذایی، امنیت آب، انرژی و دیگر عرصه‌های موثر در کمک به این کشور نیز از محورهای کاری این همایش است.

مکانیسم‌های همکاری منطقه‌ای برای دستیابی به یکپارچگی، امنیت و ثبات در منطقه هم مورد بحث قرار خواهد گرفت.

این همایش تحت عنوان «کنفرانس بغداد 2» با حضور کشورهای عراق، اردن، مصر، سعودی، ایران، قطر، کویت، امارات متحده عربی، عمان، بحرین و ترکیه در کرانه‌ بحرالمیت(50 کیلومتری غرب امان) برگزار می‌شود. دور اول این نشست در اوت 2021 در بغداد و به ابتکار امانوئل ماکرون و کشور عراق برگزار شده‌ بود.

ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد: «هدف از چنین نشستی، گرد هم‌آوردن همسایگان و شرکای عراق بر سر میز مذاکره در تلاش برای پیشبرد گفت‌وگو است.»
کاخ الیزه هدف از برپایی چنین نشستی را «ارائه حمایت از ثبات، امنیت و شکوفایی عراق و بررسی وضعیت تمامی منطقه با توجه به نقش محوری عراق در آن» توصیف کرد.

این کنفرانس، نخستین نشست بلندپایه بین‌المللی به ریاست محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر جدید عراق است که پس از بروز کشمکش‌های سیاسی و انسداد در برهه‌ای بیش از یک سال، در عرصه سیاسی عراق به این سمت منصوب شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید