هشدار صدر درباره شکل‌گیری جنبش سیاسی - مذهبی جدید در عراق

رهبر جنبش صدری‌‌ها وابستگان این جنبش را ظالمان مکار و فاسد توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر، رهبر جنبش صدری‌ها، شامگاه شنبه 26 آذر درباره ظهور یک جنبش سیاسی مذهبی جدید تحت عنوان «جنبش سیاسی مهدویه»، در عراق هشدار داد.

رهبر جنبش صدری‌ها با هشدار به کسانی که خواهان ملحق شدن به این حزب هستند، پیروان این جنبش را «ظالمان مکار و فاسد» توصیف کرد.

صدر به برخی از هواداران خود هشدار داد که چنانچه بخواهند به این جنبش جدید ملحق شوند، از جنبش صدری‌ها طرد خواهند شد.

به گزارش «سومریه نیوز»، صدر گفت: «هر کسی از هواداران یا اعضای جنبش صدر به این گروه پیوست یا در آینده به آن بپیوندد، از صدری‌ها طرد می‌شود».

او همچنین خواستار تحریم سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حوزی علیه این جنبش مذهبی-سیاسی جدید در عراق شد.

او تاکید کرد که هرکس در میان حامیان جنبش صدر به این جنبش بپیوندد از صدری‌‌ها اخراج می‌شود.

صدر در پاسخ به سوال جمعی از طلاب حوزه علمیه درباره این جنبش جدید سیاسی- مذهبی مهدویه، گفت: «اینها مستبدان حیله‌گر و فاسدی هستند که از نظر علمی در سطح پایین‌ترین‌ها قرار دارند. اینها شاگردانی دنیا پرست و عاشقان پول هستند و هیچ شانسی در آخرت ندارند».

جریان صدری‌ها به رهبری مقتدی صدر پس از حمله آمریکا به عراق و سرنگونی رژیم صدام حسین در سال 2003 در عراق تشکیل شد و سپس به پرطرفدارترین جریان مذهبی- سیاسی شیعی در عراق تبدیل شد.

پیشتر گروه «عصائب اهل حق» به رهبری قیس خزعلی از این جریان منشق شد و مورد حمایت ایران قرار گرفت.

برخی کارشناسان عراقی مانند دکتر خمیس الجنابی می‌گویند احتمالا جمهوری اسلامی ایران برای تضعیف بیشتر نقش جریان صدری‌ها در صحنه سیاسی عراق پشت جنبش سیاسی مذهبی جدید «مهدویه» ایستاده است، چراکه تهران پیشتر هم با حمایت از گروه قیس خزعلی که از صدری‌ها منشق شده بود تلاش کرد که صدری‌ها را تضعیف کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید