گزارش حقوق بشر یمن از کشته شدن 53 کارمند حوزه بهداشت در حملات حوثی‌ها به مأرب

از سال 2015 تاکنون 2668 مورد نقض شبه‌نظامیان حوثی علیه بخش بهداشت استان مأرب شامل بمباران‌، کشتار، مصدومیت، بازداشت، اشغال، غارت، ممانعت، محرومیت و تهدید ثبت شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت حقوق بشر یمن اعلام کرد که از آغاز جنگ در این کشور تاکنون، 139 نفر از کارکنان حوزه بهداشت در اثر حملات شبه‌نظامیان حوثی به استان مأرب در شمال شرق این کشور، کشته و زخمی شده‌اند.

دفتر وزارت حقوق بشر در مأرب در گزارشی که جمعه 25 آذر منتشر شد، اعلام کرد: «2668 مورد نقض شبه‌نظامیان حوثی علیه بخش بهداشت این استان شامل بمباران‌، کشتار، مصدومیت، دستگیری، اشغال، غارت، ممانعت از سفر، محرومیت و تهدید، از سال 2015 ثبت شده است.»

این گزارش می‌افزاید که «53 کارمند حوزه بهداشت شامل پزشک، پرستار و دستیار بهداشتی که در این مراکز و تاسیسات هدف قرار گرفته، کار می‌کردند، کشته و 86 نفر دیگر زخمی شدند.»

در این گزارش آمده است: «134 مرکز و تأسیسات بهداشتی با موشک، موشک‌های بالستیک و پهپاد انفجاری بمباران شدند که برخی از آنها بیش از یک بار هدف حمله قرار گرفتند که منجر به تخریب کلی 16 مرکز و تأسیسات بهداشتی شده و 34 مرکز و تأسیسات بهداشتی نیز به طور جزئی تخریب شد».

در این گزارش همچنین 18 مورد اشغال و کنترل تاسیسات و مراکز بهداشتی، 12 مورد غارت تاسیسات و مراکز بهداشتی، 17 مورد بازداشت، 102 مورد ممنوعیت سفر و 145 مورد تهدید شبه‌نظامیان حوثی علیه کارکنان حوزه بهداشت در استان مأرب ثبت شده است.

در گزارش مزبور آمده است: «شبه‌نظامیان حوثی از 5 کاروان دارویی سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی از جمله دو کاروان صلیب سرخ ممانعت کردند و باعث توقف عرضه دارو به 125 مرکز درمانی و محرومیت 1785 بیمار از دریافت درمان برای بیماری‌های مزمن شدند».

این گزارش تاکید کرد که اقدامات شبه‌نظامیان حوثی تروریستی منجر به محرومیت بیش از 600 هزار شهروند از خدمات پزشکی، بعد از بروز اختلال در مراکز و تاسیسات بهداشتی شد.

این گزارش، انجام تحقیقات فوری در مورد تخلفات جدی علیه نهادها و مراکز درمانی و بهداشتی و کارکنان آنها، هماهنگی با جامعه بین‌المللی و سازمان‌های بین‌المللی و سازمان ملل برای حمایت از بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی را خواستار شد.

در این گزارش همچنین تاکید شده که اجرای این تحقیقات در راستای حفاظت از بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی، مطابق با قوانین بشردوستانه بین‌المللی و اعمال فشار بر شبه‌نظامیان حوثی به منظور توقف حمله به مراکز درمانی و بهداشتی با تسلیحات موشکی و توقف استفاده نظامی از این مراکز است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید