صدور احکام اعدام و حبس علیه 32 زندانی از سوی دادگاه تحت سلطه حوثی‌ها در صنعاء

دیدبان حقوق بشر حوزه اروپا – مدیترانه: دستگاه قضایی زیر سلطه حوثی‌ها با نقض جدی استقلال و سلامت قضائی به ابزاری برای انتقام‌جویی سیاسی این گروه از رقبا و مخالفان آن تبدیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه کیفری صنعا تحت سیطره شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن، با اتهام‌های ساختگی از قبیل آن چه از نگاه حوثی‌ها، کمک به «متجاوز به کشور» و ارتباط اطلاعاتی و جاسوسی به‌نفع کشورهای ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن است، احکام اعدام و حبس علیه 32 زندانی از استان صعده صادر کرد.

عبدالمجید صبره، وکیل دادگستری، شنبه 26 آذر در پستی در «فیس‌بوک» اعلام کرد که به موجب این حکم، 16 نفر از بازداشت‌شدگان به دو جرم کمک به «تجاوز به کشور» و جاسوسی برای کشورهای بیگانه به مجازات اعدام با تیرباران، محکوم شدند.

بر اساس بند دوم این حکم، هفت نفر از بازداشت شدگان به اتهام جاسوسی به 15 سال حبس تعزیری محکوم شدند و 3 سال اضافی را نیز پس از گذراندن مدت محکومیت اصلی، باید تحت نظر پلیس شبه‌نظامیان باشند.

این حکم در بند سوم خود، 6 نفر دیگر را به 10 سال حبس تعزیری به اتهام ارتکاب همین دو جرم ادعایی محکوم کرده که هر یک از آنها پس از انقضای دوران اصلی حبس، باید به مدت سه سال تحت نظر پلیس شبه‌نظامیان باشند.

بر اساس گزارش‌های حقوقی، شبه‌نظامیان حوثی، علیه صدها تن از ربوده‌شدگانی که در زندان‌های خود به اتهام «جاسوسی» نگهداری می‌کنند حکم اعدام اجرا کرده و از این گونه اتهام‌زنی برای تسویه حساب‌های سیاسی با مخالفان خود استفاده می‌کنند.

شبه‌نظامیان حوثی صدها نفر از فعالان، سیاستمداران، دانشگاهیان و دانشجویان را از خانه‌ها و محل کارشان ربوده و در زندان‌های این گروه شبه‌نظامی در صنعا و دیگر استان‌های تحت کنترل خود، زیر شکنجه وحشیانه قرار می‌دهند تا جایی که شماری از این افراد گرفتار شده نزد حوثی‌ها زیر شکنجه آنها جان باختند.

شبه‌نظامیان حوثی از زمان کودتا علیه دولت قانونی یمن و به کنترل گرفتن نهادهای دولتی این کشور، با سیطره بر دادگاه‌های مناطق تحت کنترل خود، از آن‌ها به‌عنوان ابزاری برای محکوم‌کردن و مجازات فعالان و سیاستمداران مخالف، استفاده می‌کنند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر حوزه اروپا – مدیترانه، دستگاه قضایی زیر سلطه حوثی‌ها به ابزاری برای انتقام‌جویی سیاسی این گروه از مخالفان و رقبای آن تبدیل شده که نقض جدی استقلال و سلامت قضائی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید