حمله مسلحانه به صلح‌بانان سازمان ملل در مالی 3 کشته و 4 زخمی بر جای گذاشت

از زمانی که دولت مالی به گروه شبه‌نظامیان روسی «واگنر» اجازه استقرار در خاک این کشور را داده، تنش‌ها میان مالی و همسایگان آفریقایی و غربی آن تشدید شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد اعلام کرد که دو نفر از نیروهای حافظ صلح «مینوسما» در حمله جمعه 25 آذر به خودروی گشت صلح‌بانان در شهر «تیمبوکتو» در شمال مالی، کشته و چهار نفر دیگر از این نیروها زخمی شدند.

شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که یکی از نیروهای امنیتی مالی نیز در این حمله کشته شده است.

شورای امنیت ضمن تاکید بر لزوم اجرای تحقیقات فوری در خصوص این حمله اعلام کرد که دو سرباز کشته‌شده در این حمله، اتباع نیجریه بودند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد نیز خاطرنشان کرد که یک زن در میان صلح‌بانان کشته شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و همچنین شورای امنیت این حمله را به شدت محکوم کردند.

شورای امنیت تاکید کرد که دست‌داشتن در برنامه‌ریزی، هدایت، حمایت مالی یا اجرای حملات علیه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل، می‌تواند به عنوان «جنایت جنگی» قلمداد شود.

مالی از خیزش سال 2012 و سرنگونی رئیس جمهوری این کشور به دست سربازان شورشی، صحنه ناآرامی و آشوب داخلی است به شکلی که خلاء قدرت حاصل، نهایتا به شورش و جنگ به رهبری فرانسه منجر شد که افراط‌گرایان را در سال 2013 از قدرت بیرون راند.

شورشیان همچنان در مالی فعال هستند و گروه‌های افراط‌گرای مرتبط با القاعده و گروه «داعش» از سال 2015 از مناطق خشک شمالی به مرکز پرجمعیت‌تر مالی نقل مکان کردند که منجر به افزایش خصومت و خشونت میان گروه‌های نژادی این منطقه شده است.

از زمانی که دولت مالی به گروه روسی «واگنر» اجازه استقرار در خاک این کشور را داده، تنش‌ها میان مالی و همسایگان آفریقایی و غربی آن تشدید شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید