دولت لبنان بر تعهد به همکاری با نیروهای حافظ صلح سازمان ملل تاکید کرد

نجیب میقاتی: تحقیقات برای روشن‌کردن جزئیات حادثه کشته‌شدن یکی از سربازان «یونیفل» در جنوب لبنان ادامه دارد و ممانعت از تکرار این حادثه در آینده، امری ضروری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حمله مسلحانه به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد «یونیفل» در جنوب لبنان که به کشته و مجروح شدن چند تن از این نیرو انجامید واکنش‌ها و محکومیت‌های گسترده منطقه‌‌ای و بین‌المللی را به‌دنبال داشته است.

سفارت ایالات متحده آمریکا در بیروت پنج‌شنبه 24 آذر با شدیدترین لحن حمله به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل را محکوم کرده و خشونت علیه نیروهای یونیفیل را رفتاری غیرمسئولانه‌ای دانسته که لبنانی‌ها و ثبات را در معرض خطر قرار می‌دهد و در همین رابطه از دولت لبنان خواست با انجام تحقیقات فوری مانع از تکرار چنین حملاتی شود.

فرانسه نیز جمعه خواستار آغاز تحقیقات فوری برای پاسخگو کردن عاملان حمله مسلحانه به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در جنوب لبنان شده است.

در همین راستا نجیب میقاتی، نخست‌وزیر موقت لبنان و جوزف عون، فرمانده ارتش این کشور، جمعه 25 آذر ضمن بازدید از مقر نیروهای حافظ صلح بین‌المللی در «ناقوره» در جنوب لبنان، با ژنرال آرولدو لازارو، فرمانده کل «یونیفل» دیدار کردند.

به‌دنبال آن دفتر نخست‌وزیری لبنان در «توئیتر» نوشت که میقاتی پس از این دیدار اعلام کرد که تحقیقات برای روشن‌کردن جزئیات این حادثه ادامه دارد و ممانعت از تکرار آن در آینده، امری ضروری است.

به گزارش رسانه‌های لبنانی، میقاتی با تاکید بر اینکه «لبنان به یونیفل پایبند است و محیطی که سربازان بین‌المللی در آن کار می‌کنند، فضایی دوستانه است» افزود: «تحقیقات درباره کشته‌شدن این سرباز ادامه دارد و هر کس که اتهامش ثابت شود، مجازات خواهد شد.»

بسام مولوی، وزیر کشور دولت موقت لبنان نیز با بیان این که این تهاجم یک «جنایت» است، تاکید کرد که «وجود دو نظام حکومتی یا شبه‌دولت» (کنایه از نفوذ حزب‌الله در این منطقه) را نمی‌توان پذیرفت. او در دیدار با شهرداران لبنانی افزود:« تنها محکوم کردن چنین حمله‌ای کافی نیست».

لزوم تسریع در تحقیقات

به گفته سخنگوی «یونیفیل»، این نیرو از مسئولان لبنانی خواسته است در تکمیل تحقیقات برای شناسایی و پاسخگو کردن عاملان حادثه تیراندازی که منجر به کشته شدن یک سرباز ایرلندی این نیرو شده است، تسریع کنند.

در جریان «حادثه» شامگاه چهارشنبه و تیراندازی به سوی خودروی زرهی «یونیفل» هنگام حرکت آن در منطقه «العاقبیه» در بیرون از منطقه عملیاتی آن در جنوب لبنان، یک صلح‌بان (23 ساله) ایرلندی عضو یگان‌های یونیفل کشته و 3 سرنشین دیگر این خودرو زخمی شدند.

سازمان قضایی نیروهای مسلح لبنان در حال بررسی این حادثه است و یک سرباز ایرلندی نیز همچنان در بیمارستانی در صیدا تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارد.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع ایرلند، یک تیم کارشناسی این کشور متشکل از هشت نفر از جمله سه بازپرس پلیس نظامی قرار است، شنبه وارد لبنان شود تا ضمن بررسی این حادثه، به قربانیان کمک کند.

آندریا تننتی، سخنگوی «یونیفل» در برابر مقر این نیرو در ناقوره، در جنوب لبنان به خبرنگاران گفت: «این حادثه بسیار جدی است و برای مقامات لبنانی مهم است که نه تنها در حل این پرونده، بلکه در معرفی عاملان آن به پیشگاه عدالت اقدامات فوری را به‌عمل آورند».

او افزود: «تحقیقات ادامه دارد، اما تاکید دارم که کشتن یک نیروی حافظ صلح «یونیفل»، جنایتی علیه جامعه بین‌المللی و علیه صلح‌بانانی است که در جنوب لبنان حضور دارند تا امنیت را در امتداد خط آبی، که خط آتش‌بس میان لبنان و اسرائیل، دو کشوری که همچنان در وضعیت جنگی هستند را تضمین کنند.»

تننتی ضمن تاکید این که عملیات و گشت زنی «یونیفل» در این منطقه ادامه خواهد داشت، مشخص نکرد که شامگاه چهارشنبه دقیقا چه حادثه‌ای در خارج از منطقه عملیاتی آن رخ داده است.

به گزارش ارتش ایرلند، دو خودروی زرهی «یونیفل» با هشت نفر سرنشین در مسیر حرکت به سمت بیروت، هدف تیراندازی با سلاح‌های سبک قرار گرفتند.

درگیری‌هایی هر از چند گاه میان گشت‌های «یونیفل» و هواداران حزب‌الله در منطقه مرزی، کانون اصلی حزب‌الله، رخ می‌دهد، که به ندرت تشدید شده و مسئولان لبنانی به سرعت آن را مهار می‌کنند.

نیروی حافظ صلح بین‌المللی «یونیفل» از سال 1978 در لبنان حضور دارد و متشکل از حدود 10 هزار سرباز است و در جنوب لبنان مستقر است تا پس از چندین درگیری، مانع از تکرار رویارویی میان اسرائیل و لبنان شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید