یک سرباز ایرلندی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان کشته شد

مصر حمله به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در مرز لبنان و اسرائیل را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک منبع قضایی لبنان از تیراندازی به‌سوی خودروی گشت‌زنی گردان ایرلندی نیروی‌های موقت حافظ صلح سازمان ملل متحد در جنوب لبنان، (یونیفیل) و کشته شدن راننده و زخمی شدن چند نظامی دیگر در این حادثه خبر داد.

این منبع قضایی لبنان پنج‌شنبه 24 آذر در توضیح این حادثه در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه با بیان این‌که خودروی نظامی یونیفل مورد اصابت هفت گلوله جنگی قرار گرفته، افزود: «یکی از گلوله‌ها به سر راننده خودروی یونیفل اصابت کرده و منجر به مرگ فوری او شد».

به گفته این منبع پس از اصابت گلوله به سر راننده، خودرو یونیفیل از جاده منحرف شده و به یک تیر آهنی برخورد کرد که در اثر واژگون شدن آن سه سرنشین دیگر این خودرو زخمی شدند.

وخامت حال یکی از مجروحان

این منبع افزود که بخش نظامی قوه قضائیه لبنان تحقیقات خود درباره این حادثه تیراندازی آغاز کرده است.

این منبع قضایی همچنین افزود که قاضی «فادی عقیقی» کمیسر دولتی در دادگاه نظامی، اطلاعات ارتش و دستگاه‌های امنیتی مربوطه را برای انجام اقدامات لازم، برای جمع‌آوری اطلاعات و درخواست مدارک کیفری مامور کرده است.

این منبع خاطرنشان کرد که نیروهای امنیتی لبنان در حال تعقیب «افراد مظنون» به‌دست داشتن در این حادثه تیراندازی هستند.

انتظار می‌رود که تحقیقات مشترک با نیروهای یونیفل آغاز شود، زیرا نهادهای امنیتی و نظامی لبنانی به تنهایی مجاز به تحقیق با اعضای این سازمان بین‌المللی نیستند لذا هر تحقیقی باید به صورت مشترک با نیروهای یونیفل انجام گیرد.

یونیفل روز گذشته اعلام کرده بود که در یک حادثه‌ای که در جنوب لبنان رخ داده است، یکی از نیروهایش کشته و سه تن دیگر زخمی شده‌اند، بدون اینکه به طور رسمی جزئیات آنچه رخ داده است را روشن کند.

بر اساس آنچه سایمون کاونی، وزیر امور خارجه و دفاع دولت ایرلند اعلام کرد، قربانیان از یک گردان نظامی ایرلندی هستند.

ارتش ایرلند نیز اعلام کرد که یکی از سربازان تحت عمل جراحی قرار گرفته و حال او را وخیم گزارش کرد.

یونیفیل در بیانیه خود بدون اشاره به جزئیات حادثه تاکید کرده که «تاکنون جزئیات این حادثه پراکنده و متناقض است و ما با ارتش لبنان در حال هماهنگی هستیم و تحقیقات برای آگاهی دقیق از اتفاقات رخ داده را آغاز کرده‌ایم».

ارتش ایرلند در شبکه «توییتر» گزارش داد که کاروانی متشکل از دو خودروی زرهی با هشت پرسنل در مسیر بیروت بودند که مورد «تیراندازی با سلاح‌های سبک» قرار گرفتد.

سایمون کاوانی در بیانیه‌ای به رادیو «آر تی ای» توضیح داد: «معتقدیم آنچه اساساً اتفاق افتاده این است که دو نفربر زرهی در یک ماموریت «عادی اداری» از اردوگاه اصلی ما در جنوب لبنان به سمت بیروت در حرکت بودند که هدف رگبار مسلسل قرار گرفتند.»

وفیق صفا، مسئول واحد هماهنگی و ارتباط حزب‌الله لبنان نیز در واکنش به این حادثه به شبکه محلی «ال‌بی‌سی» به نقل از اهالی شهر گفت: «خودرویی متعلق به نیروی ایرلندی وارد جاده‌ای متروکه شد، در حالی که خودروی دوم در جاده بین‌المللی معمولی حرکت می‌کرد و با هیچ مشکلی مواجه نشد.

گفتنی است که از ژانویه 2015 یعنی پس از کشته شدن یک سرباز اسپانیایی در پی عملیات حزب‌الله لبنان در منطقه مرزی در داخل خاک اسرائیل، این اولین بار است که یک سرباز یونیفل در جنوب لبنان کشته می‌شود.

مقام‌های لبنانی تیراندازی به یونیفل را محکوم کردند

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان ضمن ابراز تاسف عمیق خود نسبت به این حادثه، کشته شدن یکی از نیروهای این گشت بین‌المللی را تسلیت گفت و برای زخمی‌های دیگر آرزوی بهبودی کرد. او گفت مسئولان ذیربط لبنانی باید تحقیقات لازم را برای مشخص شدن ابعاد مبهم این حادثه و جلوگیری از تکرار آن در آینده آغاز کنند.

نخست‌وزیر لبنان در تماس‌های تلفنی جداگانه‌ای با ژوزف عون، فرمانده ارتش لبنان و ژنرال آرولدو لازارو، فرمانده کل نیروهای یونیفل، از ابعاد مختلف این حادثه مطلع شد.

میقاتی در پیامی به مایکل دی هیگینز، رئیس جمهوری ایرلند مرگ سرباز این کشور را به او تسلیت گفته و با دولت آن کشور ابراز همدردی کرد.

در ادامه واکنش‌ها به این حادثه، مصر حمله به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در مرز لبنان و اسرائیل را محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید